Z dniem 1 stycznia 2025 r. weszły w życie regulacje zawarte w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Na jego mocy wprowadzono nową Polską Klasyfikację Działalności - PKD 2025, która zastąpiła dotychczasową - PKD 2007. Jak wygląda nowa klasyfikacja? Jaki ma wpływ na przedsiębiorców, którzy mają już zarejestrowaną działalność?
Polska Klasyfikacja Działalności to uporządkowane pogrupowanie typów działalności gospodarczej, branż czy sektorów. Każdy przedsiębiorca powinien mieć ustalony, określony taki kod, który najlepiej opisuje jego własną działalność. Jest to systematyka działalności gospodarczych stosowana w statystyce publicznej, ewidencji oraz rachunkowości.
PKD opisuje rodzaje działalności, umożliwiając podmiotom wpisanym do poszczególnych rejestrów jednolite określenie wykonywanych działalności.
Obowiązek posługiwania się kodami PKD dotyczy:
Konieczność wydania PKD 2025, zastępującej dotychczasową PKD 2007, wynikała ze zmian dokonanych w klasyfikacji UE.
Nowa PKD 2025 została dostosowana do zmian dokonanych w klasyfikacji Unii Europejskiej (NACE), aktualnych realiów rynku, technologii i przemian społecznych. Ujęto w niej rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach, związane m.in. z gospodarką cyfrową, gospodarką cyrkulacyjną czy biogospodarką. Doprecyzowano również opisy dotyczące tradycyjnych branż. Zmiany wprowadzone w PKD 2025, oprócz wprowadzenia nowych symboli grupowań bez zmiany ich zakresu, polegają na podziale lub połączeniu dotychczasowych pozycji, zmianie brzmienia niektórych grupowań, najczęściej w związku ze zmianą ich zakresu.
W PKD 2025 wprowadzono też nowe grupowania dla działalności, które do tej pory nie były wyodrębnione w klasyfikacji (patrz ramka).
Nowa klasyfikacja PKD 2025, podobnie jak obowiązująca w latach poprzednich PKD 2007, ma strukturę pięciopoziomową:
Zgodnie z § 2 ust. 1 nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie PKD równocześnie ze stosowaniem klasyfikacji PKD 2025 w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej można stosować klasyfikację PKD 2007 do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją rozpoczętej przed 1 stycznia 2025 r., jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2026 r.
Podmioty wykonujące działalność, które po dniu wejścia w życie nowego rozporządzenia złożyły wniosek o zmianę wpisu w CEIDG, równocześnie ze stosowaniem klasyfikacji PKD 2025 mogą stosować klasyfikację PKD 2007 do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia, jednak nie dłużej niż do dnia dokonania zmiany w tej ewidencji.
Podmioty wpisane do KRS lub krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, które po dniu wejścia w życie nowego rozporządzenia, a przed upływem terminu, o którym mowa w § 2 ust. 1 nowego rozporządzenia w sprawie PKD, złożyły wniosek o zmianę wpisu w zakresie dotyczącym zmiany przedmiotu działalności według PKD, stosują klasyfikację PKD 2025.
Nowa klasyfikacja PKD ma zastosowanie we wnioskach o wpis działalności do danego rejestru oraz wnioskach o zmianę wpisu działalności do danego rejestru składanych od 1 stycznia 2025 r. Przykładowo muszą ją stosować przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i w 2025 r. złożą wniosek o wpis do CEIDG. Stosować ją muszą też m.in. przedsiębiorcy już wpisani do CEIDG, którzy od 1 stycznia 2025 r. złożą wniosek o:
Jeżeli we wpisie w CEIDG przedsiębiorca podał dodatkowe miejsca działalności, to musi zaktualizować listę kodów w każdym miejscu.
Przykłady nowych podklas wprowadzonych do PKD 2025:
|
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18.12.2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności... (Dz. U. poz. 1936)
|