Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Wskazówki dla przedsiębiorcy  »   Likwidacja firmy po okresie zawieszenia działalności
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Likwidacja firmy po okresie zawieszenia działalności

Gazeta Podatkowa nr 8 (1570) z dnia 28.01.2019
Aleksandra Węgielska

W grudniu 2016 r rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej. Od początku działalności sprzedaż ewidencjonowałem w kasie fiskalnej. W listopadzie 2017 r. zawiesiłem prowadzenie działalności. W lutym br. zamierzam działalność zlikwidować. Czy mam obowiązek oddania ulgi, z której skorzystałem w związku z rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej?

Podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis (art. 111 ust. 6 ustawy o VAT - Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.). Zwrot ulgi musi nastąpić także w przypadkach wymienionych w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie odliczeń i zwrotu wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 163). Chodzi tu o sytuacje: zaprzestania działalności, otwarcia likwidacji, ogłoszenia upadłości, sprzedaży przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), gdy następca prawny nie będzie dokonywał sprzedaży na rzecz osób prywatnych czy gdy podatnik dokonał odliczenia z naruszeniem warunków, o których mowa w § 2 i 3 tego rozporządzenia (np. terminowość odliczenia).

Z pytania wynika, że podatnik zawiesił prowadzoną działalność, w której stosował kasę rejestrującą i po okresie zawieszenia zamierza ją zlikwidować.

Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 14 kwietnia 2017 r., nr 2461-IBPP3.4512.146.2017.2.JK, wskazał, że zawieszenie wykonywania działalności nie należy do zdarzeń, które powodują obowiązek zwrotu ulgi, pod warunkiem jednak, że podatnik wznowi wykonywanie działalności. Jeżeli suma okresów używania kasy rejestrującej (np. okres przed zawieszeniem działalności i okres po zawieszeniu działalności) przekracza 3 lata, to wobec podatnika nie powstaje obowiązek zwrotu ulgi przy likwidacji działalności. Natomiast gdy okres używania kasy rejestrującej nie przekracza 3 lat - to odliczoną wcześniej ulgę podatnik jest zobowiązany zwrócić.

Przykład

W grudniu 2016 r. podatnik rozpoczął ewidencjonowanie obrotu przy pomocy kasy rejestrującej, korzystając z przysługującej mu ulgi (700 zł). W listopadzie 2017 r. zawiesił prowadzenie działalności. W lutym br. zamierza zlikwidować działalność. W związku z tym, że likwidacja nastąpi przed upływem 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjowania sprzedaży w kasie fiskalnej, podatnik powinien wykazać zwrot odliczonej kwoty ulgi w poz. 37 deklaracji VAT-7 za luty 2019 r.

VAT-7

Wskazówki dla przedsiębiorcy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.