Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Doliczanie okresu wychowywania dzieci do emerytury
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Doliczanie okresu wychowywania dzieci do emerytury

Gazeta Podatkowa nr 24 (2003) z dnia 23.03.2023
Bożena Dziuba

Zamierzam się ubiegać o przyznanie powszechnej emerytury. Wiem, że obecnie osoby, które wychowały co najmniej czworo dzieci, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie, zwane "Mama 4+". Ja jednak mam tylko troje dzieci, urodzonych w latach 80. Czy z tego tytułu mogę liczyć na jakiś dodatek do emerytury?  (pytanie nr 1430310)

NIE. Jednak fakt urodzenia i wychowywania dzieci może mieć wpływ na wysokość należnej uczestniczce forum emerytury.

Wspomniane przez zainteresowaną tzw. świadczenie "Mama 4+" to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, należne:

  • matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci,
  • ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku:
    • śmierci matki dzieci albo
    • porzucenia dzieci przez matkę lub
    • długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.

Przyznawane jest ono matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat, o ile nie posiadają oni dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

Świadczenie to jest wypłacane w kwocie najniższej emerytury (gdy dana osoba uprawniona nie ma prawa do emerytury lub renty) albo stanowi dopełnienie do tej kwoty (jeśli należne osobie uprawnionej świadczenie wypłacane jest w wysokości niższej od najniższej emerytury).

Mowa o tym w art. 3art. 7 ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1051).

Uczestniczka forum, jako matka jedynie trojga dzieci, nie może zatem liczyć na świadczenie "Mama 4+".

Okres wychowywania dzieci, za sprawą art. 7 pkt 5 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2022 r. poz. 504 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną, zaliczany do okresów nieskładkowych (patrz ramka), może być jednak uwzględniony przy ustalaniu:

  • wysokości kapitału początkowego, stanowiącego (po stosownej waloryzacji) składową część podstawy obliczenia należnej jej powszechnej emerytury (art. 25 ust. 1art. 174 ust. 2 pkt 2 i ust. 2a ustawy emerytalnej) i/lub
  • okresu wymaganego dla celów ewentualnego podniesienia wysokości należnej jej emerytury do kwoty najniższej (art. 87 ustawy emerytalnej).

Okres wychowywania dzieci w stażu emerytalno-rentowym

Przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy - z powodu opieki nad dzieckiem:
- w wieku do lat 4 - w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie - bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat,
- na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny - dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko,
są zaliczane do okresów nieskładkowych.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.