POLECAMY |
||
Pracownik pobiera zasiłek chorobowy i stara się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Wniosek o rentę został złożony w ZUS 10 grudnia 2021 r. Ostatnio, gdy inny pracownik ubiegał się o emeryturę powszechną i też pobierał zasiłek chorobowy, to ZUS przyznał mu emeryturę od pierwszego dnia miesiąca, w którym złożył wniosek o emeryturę. Czy pracownik otrzyma rentę od początku grudnia 2021 r., mimo iż 182-dniowy zasiłek chorobowy wyczerpie mu się z dniem 10 stycznia 2022 r.?
NIE. Z zasady dotyczącej ustalania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych wynika, że prawo do niektórych z nich jest uzależnione m.in. od pobierania konkretnych świadczeń chorobowych.
W myśl art. 100 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2021 r. poz. 291 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną, prawo do świadczeń określonych w tej ustawie powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Jeżeli jednak ubezpieczony pobiera zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty szkoleniowej powstaje z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku, świadczenia lub wynagrodzenia (art. 100 ust. 2 ustawy emerytalnej). Przy czym przepis art. 100 ust. 2 ustawy emerytalnej nie ma zastosowania do emerytury, o której mowa w dziale II rozdziale 1 tej ustawy, a więc do emerytury dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. (przykład).
Jeśli zatem pracownik Czytelnika zostanie uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu ustawy emerytalnej i spełni warunki do nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, to organ rentowy przyznając to świadczenie uwzględni fakt pobierania przez pracownika zasiłku chorobowego. Renta zostanie zatem przyznana od wyczerpania zasiłku, a więc od 11 stycznia 2022 r.
Przykład Pracownik choruje od dłuższego czasu. Z dniem 10 stycznia 2022 r. wyczerpie 182-dniowy okres zasiłkowy. Wariant I: Pracownik 10 grudnia 2021 r. złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zakładając, że spełni warunki do nabycia prawa do renty, ZUS przyzna mu ją począwszy od 11 stycznia 2022 r., tj. od zaprzestania pobierania zasiłku chorobowego. Wariant II: Pracownik we wrześniu 2021 r. skończył powszechny wiek emerytalny, a 10 grudnia 2021 r. złożył wniosek o emeryturę powszechną pozostając w zatrudnieniu. ZUS przyznał mu emeryturę począwszy od 1 grudnia 2021 r., ale zawiesił do niej prawo na zasadach przewidzianych w art. 103a ustawy emerytalnej. Prawo do emerytury ulega bowiem zawieszeniu z uwagi na kontynuowanie zatrudnienia bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego emeryt wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. |
|