Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Renta dla ubezpieczonego niezdolnego do pracy w wyniku wypadku ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Renta dla ubezpieczonego niezdolnego do pracy w wyniku wypadku w drodze do pracy

Gazeta Podatkowa nr 77 (1848) z dnia 27.09.2021
Bożena Dziuba

Po zakończeniu nauki przez wiele lat nie podejmowałem żadnej pracy, pozostając na utrzymaniu rodziców. Zatrudniłem się dopiero 1 stycznia 2021 r., w wieku 28 lat, a kilka miesięcy później uległem wypadkowi w drodze do pracy, w wyniku którego stałem się niezdolny do pracy. Właśnie kończy mi się okres należnego zasiłku chorobowego. Zgodnie z sugestią lekarza prowadzącego moje leczenie będę ubiegał się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Słyszałem jednak, że aby ją otrzymać, musiałbym posiadać co najmniej 4-letni okres ubezpieczenia. Czy to oznacza, że nie mam szans na uzyskanie prawa do renty?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który z założenia spełnił łącznie warunki, określone w art. 57 ust. 1 ustawy emerytalnej, tj.:

  • jest niezdolny do pracy,
  • ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
  • jego niezdolność do pracy powstała w wymienionych przez ustawodawcę (w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej) okresach, w tym w okresie ubezpieczenia, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów,
  • nie ma ustalonego prawa do emerytury z FUS lub nie spełnia warunków do jej uzyskania.

Faktycznie, wspomniany wyżej wymagany okres składkowy i nieskładkowy dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy, tak jak w przypadku Czytelnika, powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat, wynosi co najmniej 4 lata. Stanowi o tym art. 58 ust. 1 pkt 4 ustawy emerytalnej, która jednocześnie przewiduje pewne odstępstwa od tej reguły.

Otóż, jeżeli ubezpieczony nie osiągnął wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego za sprawą art. 58 ust. 3 ustawy emerytalnej, warunek ten i tak uważa się za spełniony, jeżeli ubezpieczony:

  • został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz
  • do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.

Ponadto warunek legitymowania się wymaganym okresem składkowym i nieskładkowym nie jest wymagany od ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy. Mowa o tym w art. 57a ustawy emerytalnej, która jednocześnie w art. 57b definiuje wypadek w drodze do pracy lub z pracy.

Z treści pytania wynika, iż Czytelnik zalicza się do tej drugiej grupy osób wyłączonych z obowiązku posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. Skoro, o czym wspomina sam zainteresowany, jego niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku w drodze do pracy, ma on szansę na uzyskanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, mimo nieposiadania 4-letniego okresu składkowego i nieskładkowego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.