Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Odzyskane świadectwa pracy zmarłego ubezpieczonego podstawą przeliczenia renty ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Odzyskane świadectwa pracy zmarłego ubezpieczonego podstawą przeliczenia renty rodzinnej

Gazeta Podatkowa nr 24 (1795) z dnia 25.03.2021
Bożena Dziuba

Moja mama od kilku lat jest uprawniona do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Ponieważ nie mogliśmy zdobyć pełnej dokumentacji z przebiegu jego ubezpieczenia, renta wypłacana jest w kwocie minimalnej. Jak się jednak okazało, ojciec skrupulatnie zbierał wszystkie dokumenty związane z zatrudnieniem i uzyskiwanymi zarobkami - znaleźliśmy je kilka dni temu na strychu podczas remontu dachu. Czy w tej sytuacji mama może liczyć na przeliczenie i wyrównanie przyznanej renty rodzinnej?

TAK, jednak nie za cały okres pobierania tego świadczenia.

Renta rodzinna obliczana jest jako odpowiedni procent świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Na jego wysokość ma więc wpływ m.in. ilość udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych oraz podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne zmarłego ubezpieczonego.


Kalkulator wysokości renty rodzinnej dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.


Zgromadzenie brakujących wcześniej dokumentów stanowiących podstawę do naliczenia świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu ubezpieczonemu niewątpliwie może wpłynąć na zwiększenie wysokości wypłacanej wdowie renty rodzinnej.

Przy czym ustawodawca zastrzegł, iż w razie ponownego ustalenia przez organ rentowy wysokości świadczenia, podwyższone świadczenie wypłaca się, poczynając od miesiąca, w którym powstało prawo do jego podwyższenia, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy (przeliczenie świadczenia). Stanowi o tym art. 133 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej. Co prawda przewidziano odstępstwo od tej reguły, w którym wyrównanie świadczenia może obejmować okres 3 lat poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku, ale dotyczy ono błędu organu rentowego lub odwoławczego, a więc, jak wynika z treści pytania, nie będzie ono miało tu zastosowania.

Jeśli jednak mama Czytelniczki już teraz wystąpi o ponowne ustalenie wysokości renty (albo nie później niż przed upływem 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19), za sprawą art. 31zy9 ust. 1 specustawy w sprawie COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.), będzie mogła liczyć na ewentualne wyrównane świadczenia począwszy od 1 marca 2020 r. Będzie to jednak możliwe na jej wyraźne żądanie, wyrażone w formie oświadczenia, złożone np. na opracowanym przez organ rentowy formularzu ERO, który najlepiej złożyć wraz z wnioskiem o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, sporządzonym np. na formularzu ERPO.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.