POLECAMY |
||
Będę ubiegała się o rentę rodzinną po zmarłym mężu. Czy w druku ERP-6, tj. informacji o okresach składkowych i nieskładkowych, powinnam wpisać mój przebieg ubezpieczenia, czy zmarłego męża?
W formularzu ERP-6, stanowiącym swego rodzaju załącznik do wniosku o rentę rodzinną zdecydowanie należy wpisać okresy składkowe i nieskładkowe osoby zmarłej, po której osoba zainteresowana ubiega się o to świadczenie.
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Stanowi o tym art. 65 ust. 1-2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2020 r. poz. 53), zwanej ustawą emerytalną.
Członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej wymienieni zostali w art. 67 ustawy emerytalnej. Z przepisu wynika, że jest wśród nich wdowa, która ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:
Renta rodzinna przysługuje zatem:
Ponadto, jak podaje organ rentowy w instrukcji wypełniania zawartej na pierwszej stronie druku Informacji o okresach składkowych i nieskładkowych, formularz ten należy dołączyć do wniosku o rentę rodzinną, jeżeli osoba zmarła, po której ma być przyznana renta, nie miała ustalonego prawa do świadczenia.
|