POLECAMY |
||
Do tej pory nigdy jeszcze nie korzystałem ze świadczeń chorobowych, mimo że z tytułu prowadzenia swojej działalności pozarolniczej podlegam od ponad 10 lat ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Na początku stycznia br. po wypadku w domu (spadłem ze schodów) na 7 dni trafiłem do szpitala, a później jeszcze przez miesiąc byłem na zwolnieniu lekarskim. Czy, tak jak w przypadku moich pracowników, skoro mój pobyt w szpitalu przypadał na pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, za te dni hospitalizacji powinienem otrzymać 80% świadczenie?
NIE. Gwarancję wypłaty świadczenia chorobowego w wysokości co najmniej 80% podstawy wymiaru zasiłku ustawodawca przewidział wyłącznie dla ubezpieczonych będących pracownikami, którzy:
Stanowi o tym odpowiednio art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320) oraz art. 11 ust. 1b ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Osoby niebędące pracownikami (w tym prowadzące własną działalność pozarolniczą) od pierwszego dnia niezdolności do pracy mają prawo do zasiłku chorobowego (art. 92 K.p. nie ma do nich zastosowania) w podstawowej wysokości, określonej w art. 11 ust. 1, 1a i 2 ustawy zasiłkowej (patrz ramka).
Z treści pytania nie wynika, aby w przypadku Czytelnika zachodziła którakolwiek z okoliczności uprawniających do zasiłku chorobowego w 100% wysokości. Tym samym świadczenie to będzie mu przysługiwało:
Miesięczna wysokość zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych niebędących pracownikami wynosi odpowiednio:
|
|