Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Wysokość zasiłku dla przedsiębiorcy za okres pobytu w szpitalu

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wysokość zasiłku dla przedsiębiorcy za okres pobytu w szpitalu

Gazeta Podatkowa nr 16 (1787) z dnia 25.02.2021
Bożena Dziuba

Do tej pory nigdy jeszcze nie korzystałem ze świadczeń chorobowych, mimo że z tytułu prowadzenia swojej działalności pozarolniczej podlegam od ponad 10 lat ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Na początku stycznia br. po wypadku w domu (spadłem ze schodów) na 7 dni trafiłem do szpitala, a później jeszcze przez miesiąc byłem na zwolnieniu lekarskim. Czy, tak jak w przypadku moich pracowników, skoro mój pobyt w szpitalu przypadał na pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, za te dni hospitalizacji powinienem otrzymać 80% świadczenie?

NIE. Gwarancję wypłaty świadczenia chorobowego w wysokości co najmniej 80% podstawy wymiaru zasiłku ustawodawca przewidział wyłącznie dla ubezpieczonych będących pracownikami, którzy:

  • przez pierwsze w roku kalendarzowym 33 lub - gdy ukończyli już 50 lat życia - 14 dni niezdolności do pracy m.in. wskutek choroby, w tym za okres pobytu w szpitalu, zachowują prawo do co najmniej 80% wynagrodzenia,
  • po ukończeniu 50 lat, za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym mają prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 80% podstawy jego wymiaru.

Stanowi o tym odpowiednio art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320) oraz art. 11 ust. 1b ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

Osoby niebędące pracownikami (w tym prowadzące własną działalność pozarolniczą) od pierwszego dnia niezdolności do pracy mają prawo do zasiłku chorobowego (art. 92 K.p. nie ma do nich zastosowania) w podstawowej wysokości, określonej w art. 11 ust. 1, 1a i 2 ustawy zasiłkowej (patrz ramka).

Z treści pytania nie wynika, aby w przypadku Czytelnika zachodziła którakolwiek z okoliczności uprawniających do zasiłku chorobowego w 100% wysokości. Tym samym świadczenie to będzie mu przysługiwało:

  • za 7 dni pobytu w szpitalu - w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku, a
  • za pozostały okres - w wysokości 80% tej podstawy.

Miesięczna wysokość zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych niebędących pracownikami wynosi odpowiednio:

1) 80% podstawy wymiaru zasiłku lub
2) 70% jej podstawy - za okres pobytu w szpitalu albo
3) 100% jej podstawy, jeżeli niezdolność do pracy/niemożność wykonywania pracy, o której mowa w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej:
  - przypada w okresie ciąży,
  - powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów,
  - powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.