Świadczenie 300+ zostało wprowadzone w 2018 r. w ramach rządowego programu wsparcia rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Przyznawane jest raz w roku, bez względu na dochód, na wnioski składane do ZUS, wyłącznie w formie elektronicznej, co do zasady, w okresie od 1 lipca do 30 listopada danego roku.
Świadczenie dobry start (300+) przysługuje rodzicom lub opiekunom dzieci albo osobom uczącym się (patrz ramka), w związku z rozpoczęciem roku szkolnego, do ukończenia przez dziecko lub osobę uczącą się:
Przy czym:
Kwestie te regulują § 4 oraz § 6-7 z uwzględnieniem § 3 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start" (Dz. U. z 2021 r. poz. 1092).
Uprawnieni do złożenia wniosku o świadczenie 300+:
Przy czym za dziecko uznawane tu jest uczące się w szkole dziecko własne, dziecko znajdujące się pod opieką opiekuna faktycznego, dziecko znajdujące się pod opieką prawną lub dziecko, które zostało umieszczone w pieczy zastępczej, oraz osoba, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2025 r. poz. 49). Natomiast gdy mowa o szkole, oznacza to szkołę podstawową, szkołę ponadpodstawową, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy. |
Z prawa do świadczenia dobry start mogą korzystać zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zarówno obywatele polscy, jak i spełniający określone warunki cudzoziemcy.
Zaliczają się do nich m.in. obywatele Ukrainy przebywający na terytorium RP, których pobyt w naszym kraju jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2025 r. poz. 337 ze zm.). Przy czym w ich przypadku, za sprawą art. 26 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, prawo do świadczenia dobry start przysługuje, jeżeli:
Świadczenie dobry start niezmiennie od dnia jego wprowadzenia przysługuje osobom uprawnionym w wysokości 300 zł. Stąd jego potoczna nazwa "świadczenie 300+".
W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia 300+ ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego świadczenia (tj. po 150 zł na osobę uprawnioną).
Postępowanie w sprawie świadczenia 300+ prowadzi ZUS i do tego właśnie organu osoba uprawniona (patrz ramka) powinna wystąpić ze stosownym wnioskiem.
Co istotne, wraz z wymaganymi załącznikami składa się go wyłącznie w postaci elektronicznej za pośrednictwem:
w okresie od dnia 1 lipca do dnia 30 listopada danego roku.
Aby otrzymać świadczenie 300+ do końca września 2025 r., trzeba o nie wystąpić w lipcu lub sierpniu 2025 r.
Wnioski złożone po upływie ww. terminu, co do zasady, pozostawia się bez rozpatrzenia. Jedynie wówczas, gdy w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia dobry start, świadczenie przysługuje, jeżeli w okresie od dnia 1 lipca do dnia 30 listopada danego roku toczyło się postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności.
Ustalając prawo do świadczenia dobry start, ZUS uwzględnia informacje i dokumenty, o których mowa w § 10 ust. 3 przywołanego rozporządzenia, oraz informacje uzyskane lub zweryfikowane z rejestrów publicznych, wskazane w § 23 tego rozporządzenia, w tym o uczęszczaniu dziecka do szkół i placówek oświatowych.
Ustalenie prawa do świadczenia 300+ oraz wypłata przysługującego świadczenia następują w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku. Przy czym w przypadku wniosków złożonych wraz z dokumentami w lipcu lub sierpniu ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata przysługującego świadczenia następują nie później niż do dnia 30 września.
Przyznanie przez ZUS świadczenia dobry start nie wymaga wydania decyzji. Informację o tym fakcie organ rentowy udostępnia osobie ubiegającej się o świadczenie 300+ na jej profilu informacyjnym utworzonym w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS. Jej nieodebranie nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia, dokonywanej w formie bezgotówkowej na wskazany we wniosku numer rachunku płatniczego w kraju lub wydanego w kraju instrumentu płatniczego.
ZUS natomiast wydaje decyzję w sprawach:
|