Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   ZAS-12 czy Z-3 przy dodatkowym zasiłku opiekuńczym?

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

ZAS-12 czy Z-3 przy dodatkowym zasiłku opiekuńczym?

Gazeta Podatkowa nr 9 (1780) z dnia 1.02.2021
Honorata Urbaniak

Pracownica korzystała z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Czy jeśli świadczenie to przysługiwało jej za okres od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., a wcześniej było należne do 24 grudnia 2020 r. w związku z czym między tymi okresami wystąpiła 3-dniowa przerwa, to do ZUS powinnam wysłać Z-3, czy ZAS-12, uznając, że nastąpiła kontynuacja dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Zaświadczenie płatnika składek zawierające zestawienie składników wynagrodzenia lub przychodu, stanowiących podstawę wymiaru zasiłku to jeden z niezbędnych dokumentów przekazywanych do ZUS, gdy organ ten jest zobowiązany wypłacać świadczenia chorobowe. Stanowi o tym art. 61 ust. 3 ustawy zasiłkowej. Z przywołanego przepisu nie wynika, czy wymienione zaświadczenie należy składać za każdym razem, czy są jakieś wyjątkowe sytuacje, po zaistnieniu których nie ma takiego obowiązku. Wykładni we wskazanym zakresie dokonał ZUS, udostępniając swoje stanowisko w komentarzu do ustawy zasiłkowej (dostępnym na stronie www.zus.pl) oraz w pouczeniach umieszczonych na przygotowanych przez siebie zaświadczeniach płatnika składek, tj. na formularzu Z-3 i ZAS-12. Ze stanowiska organu wynika, że druk:

  • ZAS-12 lub
  • Z-3 wypełniony tylko w ograniczonym zakresie,

płatnik składek może wykorzystać, jeśli organ ma ustalić ubezpieczonemu prawo do zasiłku za dalszy nieprzerwany okres choroby lub sprawowania opieki.

Skoro w sytuacji opisanej przez Czytelniczkę pracownica wnioskowała o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który jest przyznawany w trybie i na zasadach określonych w ustawie zasiłkowej, a więc z zastosowaniem m.in. wymienionego art. 61 ust. 3 tej ustawy i pomiędzy okresami, za które ubiegała się o to świadczenie wystąpiła przerwa, to Czytelniczka nie ma możliwości skorzystania z formularza ZAS-12. Pozostaje jej jedynie druk Z-3, ale musi go ona wypełnić w całości.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.