Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Chorobówka dla absolwenta studiów
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Chorobówka dla absolwenta studiów

Gazeta Podatkowa nr 72 (1529) z dnia 6.09.2018
Bożena Dziuba

Poszukiwanie pracy rozpocząłem bezpośrednio po obronie pracy magisterskiej, która odbyła się 6 lipca 2018 r. Zależało mi na umowie o pracę, w swoim zawodzie, w pełnym wymiarze. Pracę podjąłem dopiero po 1,5 miesiąca, tj. od 20 sierpnia 2018 r. Tydzień później zachorowałem i otrzymałem 14-dniowe zwolnienie lekarskie. Mój pracodawca twierdzi, że przez pierwsze 30 dni zatrudnienia nie przysługuje mi świadczenie chorobowe. Czy to prawda?

NIE, o ile Czytelnik udokumentował fakt ukończenia studiów wyższych.

Pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Tak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od tej reguły, dające możliwość skorzystania z prawa do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Zostały one określone w art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej, a dotyczą m.in. absolwentów szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych. ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, dokładnie precyzuje, od jakiego dnia należy liczyć wspomniany 90-dniowy okres na przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego lub objęcie tym ubezpieczeniem (patrz tabela).

Czytelnik, jak wynika z treści pytania, jako absolwent szkoły wyższej podjął zatrudnienie przed upływem 90 dni od złożenia egzaminu dyplomowego. Tym samym może skorzystać z prawa do świadczenia chorobowego za 14-dniowy okres przypadający przed upływem 30 dni zatrudnienia, tj. odpowiednio:

  • wynagrodzenia chorobowego, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.), o ile w bieżącym roku kalendarzowym nie wykorzystał jeszcze 33-dniowego wymiaru tego świadczenia (np. w okresie świadczonej w trakcie studiów pracy w ramach stosunku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy) lub
     
  • zasiłku chorobowego.

Aby jednak pracodawca mógł to prawo ustalić, zainteresowany powinien udokumentować fakt uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych (np. przedkładając dyplom).

Świadczenie chorobowe od pierwszego dnia ubezpieczenia dla absolwenta szkoły lub szkoły wyższej
Absolwent

Warunek nabycia prawa do zasiłku/wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego

szkoły średniej
(np. ogólnokształcącej, zawodowej lub technikum)

absolwent został objęty ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpił do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od:

- ukończenia szkoły, tj. od daty podanej w świadectwie,
szkoły wyższej
- dnia złożenia egzaminu dyplomowego lub
- daty złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu - w przypadku kierunków: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii albo
- daty zaliczenia ostatniej przewidzianej w planie studiów praktyki - w przypadku kierunku farmacja

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.