Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Świadczenie chorobowe dla pracownika z ustalonym prawem do renty ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Świadczenie chorobowe dla pracownika z ustalonym prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (552) z dnia 10.03.2022

1) Od 1 października 2021 r. zatrudniamy pracownika uprawnionego do renty z tytułu niezdolności do pracy. Na początku listopada 2021 r. pracownik zachorował i do chwili obecnej jest nieprzerwanie niezdolny do pracy. Czy po wyczerpaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego?

Nie, pracownik pobierający rentę z tytułu niezdolności do pracy nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

Zasiłek chorobowy z powodu "zwykłej" choroby przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy nie dłużej jednak niż przez 182 dni (art. 8 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Generalnie pracownik, który po wyczerpaniu tego okresu jest nadal niezdolny do pracy, a stan jego zdrowia wskazuje, że po dalszym leczeniu lub odbyciu rehabilitacji odzyska zdolność do pracy, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne (art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Nie dotyczy to jednak pracownika pobierającego rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zgodnie bowiem z art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej, świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonego na podstawie odrębnych przepisów.


2) Umowa o pracę zawarta na czas określony z pracownikiem pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy rozwiąże się w trakcie zwolnienia lekarskiego. Czy po ustaniu zatrudnienia będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy?

Nie, w razie rozwiązania umowy o pracę pracownik od następnego dnia utraci prawo do zasiłku chorobowego.

Jeśli niezdolność pracownika do pracy powstała w okresie trwania stosunku pracy i trwa nieprzerwanie także po jego zakończeniu, to za okres przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego przysługuje mu co do zasady zasiłek chorobowy, do wyczerpania pełnego okresu zasiłkowego, nie dłużej jednak niż przez 91 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej). Do tego zasiłku nie jest jednak uprawniona osoba niezdolna do pracy m.in. mająca ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy (art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Dodajmy, że przepis ten na mocy art. 22 ustawy zasiłkowej ma także odpowiednie zastosowanie do świadczenia rehabilitacyjnego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.