Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Odprawa emerytalna dla pobierającego rentę rodzinną
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Odprawa emerytalna dla pobierającego rentę rodzinną

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (546) z dnia 10.12.2021

Z pracownicą rozwiązaliśmy umowę o pracę za porozumieniem stron, w związku z przejściem na emeryturę. Dotąd nie otrzymała ona decyzji ZUS o przyznaniu tego świadczenia. Ponadto jest ona uprawniona do renty rodzinnej i nie jest pewna, z którego świadczenia będzie korzystała (nadal z renty rodzinnej, czy z emerytury). Czy byliśmy zobowiązani wypłacić jej odprawę emerytalną?

Prawo do odprawy emerytalnej wynika z art. 921 K.p. Warunkiem jej nabycia jest rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Obowiązek wypłaty odprawy powstaje już z chwilą przejścia na którekolwiek z wymienionych świadczeń.

Zwracamy uwagę! Zgodnie z art. 95 ustawy emerytalnej, w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w tej ustawie, wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

Możliwość wyboru przez zatrudnionego uprawnionego do renty rodzinnej po ustaleniu prawa do emerytury jednego ze świadczeń nie dezaktualizuje obowiązku wypłaty odprawy przez pracodawcę. Należy mieć przy tym na uwadze, że odprawa nie przysługuje w razie przejścia na rentę rodzinną (por. m.in. wyrok SN z 9 grudnia 1999 r., sygn. akt I PKN 408/99, OSNP 2001/9/305). Tym samym w okolicznościach opisanych przez Czytelnika przepis art. 921 K.p. będzie miał zastosowanie ze względu na nabycie przez pracownicę prawa do emerytury, gdyż jej stosunek pracy ustał w związku z przejściem na to świadczenie.

Związek z przejściem na emeryturę w rozumieniu art. 921 K.p. jest ujmowany szeroko. Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 8 grudnia 2015 r. (sygn. akt I PK 345/14) zauważył, że może on przyjmować charakter:

  • przyczynowy (rozwiązanie stosunku pracy następuje dlatego, że pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia),
  • czasowy (rozwiązanie stosunku pracy zbiega się w czasie z nabyciem prawa do świadczenia niezależnie od przyczyny rozwiązania stosunku pracy),
  • czasowo-przyczynowy (przyczyną rozwiązania stosunku pracy jest nabycie prawa do emerytury lub renty, a jego rozwiązanie następuje w chwili przyznania świadczenia),
  • funkcjonalny (rozwiązanie stosunku pracy następuje przed spełnieniem warunków uprawniających do emerytury, ale nabycie do niej prawa i przyznanie świadczenia po ustaniu zatrudnienia jest konsekwencją sytuacji bezpośrednio poprzedzającej rozwiązanie stosunku pracy).

W związku z powyższym, istnieje małe prawdopodobieństwo, aby w okolicznościach opisanych w pytaniu po stronie pracodawcy nie powstał obowiązek wypłaty odprawy emerytalnej. Prawo do emerytury jest nabywane po spełnieniu warunków określonych w ustawie emerytalnej, do których obecnie należy ukończenie powszechnego wieku emerytalnego. Ziszczenie się tej przesłanki pracodawca może ustalić sam - nie jest do tego konieczne orzeczenie ZUS. Stąd nie można usprawiedliwić zwlekania z wypłatą odprawy - dniem jej wymagalności jest dzień rozwiązania umowy o pracę w związku z przejściem na omawiane świadczenie.

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.