Z pracownicą rozwiązaliśmy umowę o pracę za porozumieniem stron, w związku z przejściem na emeryturę. Dotąd nie otrzymała ona decyzji ZUS o przyznaniu tego świadczenia. Ponadto jest ona uprawniona do renty rodzinnej i nie jest pewna, z którego świadczenia będzie korzystała (nadal z renty rodzinnej, czy z emerytury). Czy byliśmy zobowiązani wypłacić jej odprawę emerytalną?
Prawo do odprawy emerytalnej wynika z art. 921 K.p. Warunkiem jej nabycia jest rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Obowiązek wypłaty odprawy powstaje już z chwilą przejścia na którekolwiek z wymienionych świadczeń.
Zwracamy uwagę! Zgodnie z art. 95 ustawy emerytalnej, w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w tej ustawie, wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.
Możliwość wyboru przez zatrudnionego uprawnionego do renty rodzinnej po ustaleniu prawa do emerytury jednego ze świadczeń nie dezaktualizuje obowiązku wypłaty odprawy przez pracodawcę. Należy mieć przy tym na uwadze, że odprawa nie przysługuje w razie przejścia na rentę rodzinną (por. m.in. wyrok SN z 9 grudnia 1999 r., sygn. akt I PKN 408/99, OSNP 2001/9/305). Tym samym w okolicznościach opisanych przez Czytelnika przepis art. 921 K.p. będzie miał zastosowanie ze względu na nabycie przez pracownicę prawa do emerytury, gdyż jej stosunek pracy ustał w związku z przejściem na to świadczenie.
Związek z przejściem na emeryturę w rozumieniu art. 921 K.p. jest ujmowany szeroko. Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 8 grudnia 2015 r. (sygn. akt I PK 345/14) zauważył, że może on przyjmować charakter:
W związku z powyższym, istnieje małe prawdopodobieństwo, aby w okolicznościach opisanych w pytaniu po stronie pracodawcy nie powstał obowiązek wypłaty odprawy emerytalnej. Prawo do emerytury jest nabywane po spełnieniu warunków określonych w ustawie emerytalnej, do których obecnie należy ukończenie powszechnego wieku emerytalnego. Ziszczenie się tej przesłanki pracodawca może ustalić sam - nie jest do tego konieczne orzeczenie ZUS. Stąd nie można usprawiedliwić zwlekania z wypłatą odprawy - dniem jej wymagalności jest dzień rozwiązania umowy o pracę w związku z przejściem na omawiane świadczenie.
|