Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Ochrona przedemerytalna nauczyciela

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ochrona przedemerytalna nauczyciela

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (524) z dnia 10.01.2021

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania

W myśl art. 39 K.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Brzmienie powołanego przepisu wskazuje, że tzw. ochrona przedemerytalna nie przysługuje w ogóle nauczycielom zatrudnionym na podstawie mianowania, ponieważ ustanawia zakaz wypowiadania wyłącznie umów o pracę. Takie stanowisko potwierdza m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 2 sierpnia 2012 r. (sygn. akt II PK 3/12). Ma ono zastosowanie zarówno w razie przechodzenia takiego nauczyciela na emeryturę w wieku powszechnym (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni), jak i bez względu na wiek w trybie art. 88 ustawy KN, wymagającego spełnienia kryterium stażu pracy.

Sygnalizujemy, że resort edukacji przyjął przeciwne stanowisko, przyznając ochronę przedemerytalną nauczycielom zatrudnionym na podstawie mianowania (por. odpowiedź MEN z 18 lipca 2017 r.).

Nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę

Nie ma jednego stanowiska, co do tego, w jakim zakresie ochroną przedemerytalną są objęci nauczyciele pozostający w stosunkach pracy nawiązanych na mocy umów o pracę. Część ekspertów uważa, że treść art. 39 K.p. w zw. z art. 91c ust. 1 ustawy KN statuuje taką ochronę, nie stawiając dalszych warunków. Przyjmują oni ugruntowaną wykładnię wieku emerytalnego w rozumieniu tego przepisu, przez który rozumie się wiek powszechny i obniżony w odniesieniu do grup pracowników (w tym nauczycieli) wymienionych w art. 32 ustawy emerytalnej (por. m.in. wyrok SN z 10 października 2018 r., sygn. akt II PK 161/17). Naszym zdaniem, wykładnia ta jest prawidłowa. Takie stanowisko zajmuje również resort edukacji (por. odpowiedź MEN z 18 lipca 2017 r.). Z kolei zwolennicy poglądu ograniczenia ochrony przedemerytalnej uzasadniają go możliwością przejścia każdego nauczyciela na emeryturę po osiągnięciu wskazanego w art. 88 ustawy KN stażu pracy (30 lat lub 25 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy w szczególnym charakterze, tj. nauczycielskiej, zgodnie z art. 86 ustawy KN i art. 32 ust. 2 pkt 5 ustawy emerytalnej). Uznają, że w razie korzystania z tego uprawnienia ochrona się nie należy ze względów funkcjonalnych, tj. braku przesłanki wieku, natomiast przysługuje - przy przechodzeniu na emeryturę w wieku powszechnym, ustalonym w art. 184 ustawy emerytalnej (por. wyrok SN z 5 lipca 2011 r., sygn. akt I PK 15/11).

Przepisy prawne Karta Nauczyciela dostępna jest w serwisie
www.przepisy.gofin.pl.

Ochronę przedemerytalną wyłącza zastosowanie art. 20 ust. 1 ustawy KN (por. wyrok SN z 26 marca 2013 r., sygn. akt III PK 37/12). Przestaje ona działać także w razie uzyskania przez nauczyciela prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 40 K.p.).

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.