Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Przeliczenie podstawy wymiaru renty z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przeliczenie podstawy wymiaru renty z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (522) z dnia 10.12.2020

W 2017 r. ZUS przyznał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Wskaźnik wysokości podstawy jej wymiaru ustalony z 10 lat (2007-2016) wyniósł 40,14%. Po otrzymaniu renty zostało podjęte zatrudnienie, a w 2020 r. złożono wniosek o przeliczenie świadczenia. Nowy wskaźnik obliczony z 10 lat (2010-2019) wyniósł 48,71%. Czy ZUS zastosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu złożenia wniosku o przeliczenie?

Ponowne ustalenie wysokości świadczenia może nastąpić na zasadach określonych w przepisach art. 110 lub 111 ustawy emerytalnej i jest zależne od okresu, który został wskazany do przeliczenia podstawy wymiaru.

Zgodnie z art. 110 ustawy emerytalnej, wysokość emerytury lub renty podlega ponownemu ustaleniu wskutek zmiany podstawy wymiaru, jeżeli:

  • do jej obliczenia wskazano podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe (w przypadku pracowników jest to wysokość wynagrodzenia) przypadającą w całości lub w części po przyznaniu świadczenia, i
     
  • wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od poprzednio obliczonego.

Warunek posiadania wyższego wskaźnika od poprzednio ustalonego nie jest wymagany w przypadku, gdy świadczeniobiorca od dnia ustalenia prawa do świadczenia do dnia zgłoszenia wniosku o ponowne jego ustalenie nie pobrał świadczenia wskutek zawieszenia do niego prawa lub okres wymagany do ustalenia podstawy przypada w całości po przyznaniu prawa do świadczenia, a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wynosi co najmniej 130%. Ponowne ustalenie wysokości świadczenia na warunkach określonych w powołanym przepisie w każdym przypadku powoduje obliczenie wysokości świadczenia od aktualnie obowiązującej, czyli "nowej", kwoty bazowej.

Przeliczenie podstawy wymiaru musi uwzględniać zasady określone w art. 15 ustawy emerytalnej, tj. wynagrodzenie wskazane do obliczenia podstawy wymiaru powinno być uzyskane w okresie:

  • kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych z 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem, w którym zgłoszono wniosek o ponowne obliczenie świadczenia,
     
  • 20 lat kalendarzowych, wybranych z całego okresu aktywności zawodowej, przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku.

Natomiast zgodnie z art. 111 ustawy emerytalnej, emeryt lub rencista może zgłosić wniosek o ponowne przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia z uwzględnieniem zarobków uzyskanych przed przyznaniem świadczenia, z innego okresu, niż został wskazany do obliczenia dotychczasowej podstawy wymiaru. W tym przypadku również jest wymagane, aby wskaźnik wysokości podstawy wymiaru składek był wyższy od poprzednio ustalonego.

Kalkulatory Kalkulator wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl.

Przeliczenie podstawy wymiaru następuje na zasadach określonych w art. 15 ustawy emerytalnej, tak jak w przypadku przeliczenia zgodnie z art. 110 ustawy emerytalnej, ale dodatkowo do jej obliczenia można również wskazać podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe z liczby kolejnych lat kalendarzowych i w okresie wskazanym do ustalenia poprzedniej podstawy wymiaru świadczenia.

Ważne: Przeliczenie wysokości świadczenia na zasadach określonych w art. 111 ustawy emerytalnej wiąże się zawsze z zastosowaniem kwoty bazowej ostatnio przyjętej do obliczenia świadczenia, czyli "starej" kwoty bazowej.

Z informacji podanych w pytaniu wynika, że do ponownego obliczenia renty z tytułu niezdolności do pracy przyjęto wynagrodzenie osiągnięte częściowo po przyznaniu świadczenia (z lat 2017-2019). Zatem do przeliczenia wysokości świadczenia należało zastosować przepisy art. 110 ustawy emerytalnej. Nowa wysokość świadczenia powinna być obliczona przy zastosowaniu "nowej" kwoty bazowej, obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o przeliczenie.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.