Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Odprawa emerytalna dla pracownika będącego emerytem wojskowym przechodzącego ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odprawa emerytalna dla pracownika będącego emerytem wojskowym przechodzącego na emeryturę cywilną

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (519) z dnia 1.11.2020

Od 1 października 1997 r. Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ zatrudnia pracownika na stanowisku referenta, który wcześniej pełnił zawodową służbę wojskową, zakończoną 30 września 1997 r. przejściem na emeryturę, w związku z czym otrzymał odprawę emerytalną. Z końcem 2020 r. zamierza on rozwiązać umowę o pracę i złożyć do ZUS dokumenty o wypłatę emerytury "cywilnej". Czy w takim przypadku obecny pracodawca musi wypłacić odprawę emerytalną?

Tak, pracodawca ma obowiązek wypłacić odprawę emerytalną, jeśli pracownik mający jednocześnie status emeryta wojskowego przejdzie na emeryturę "cywilną".

Zawodowa służba wojskowa to stosunek służbowy, a nie stosunek pracy, co oznacza, że żołnierz zawodowy nie jest pracownikiem. Tym samym odprawa, do jakiej ma prawo w razie zwolnienia ze służby (bez względu na przyczynę) nie jest odprawą emerytalną przysługującą ze stosunku pracy. Przepisy art. 84 i 94 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 860), dalej ustawy o żołnierzach zawodowych nie pozwalają nadać jej takiego charakteru, nawet jeśli żołnierz odchodzi ze służby na emeryturę. Jest ona swoistą gratyfikacją za czas pełnienia służby. Uzyskanie tej odprawy nie wyłącza zatem uprawnienia do odprawy emerytalnej na podstawie art. 921 K.p. albo przepisów szczególnych. To interpretacja zawarta m.in. z wyrokach Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2015 r. (sygn. akt I PK 1/15), Sądu Okręgowego w Warszawie z 29 maja 2018 r. (sygn. akt XXI Pa 64/18) oraz Sądu Rejonowego w Sanoku z 28 marca 2019 r. (sygn. akt IV P 92/18).

Zwracamy uwagę! Odprawa przysługująca żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej jest uprawnieniem jednorazowym, co wyłącza wielokrotność jej przyznawania (por. m.in. wyroki NSA z 11 lutego 2014 r., sygn. akt I OSK 2952/12 i WSA w Poznaniu z 18 stycznia 2012 r., sygn. akt IV SA/Po 1125/11). Podobny charakter ma odprawa emerytalna należna ze stosunku pracy, czyli pracownik, który ją raz otrzymał, nie uzyska jej ponownie (por. m.in. uzasadnienie wyroku SN z 20 sierpnia 2008 r., sygn. akt I PK 13/08, OSNP 2010/1-2/7). Zasada jednorazowości nie wyklucza jednak uprawnienia do odpraw z różnych tytułów (jak w opisanej przez Czytelnika sytuacji) ani do otrzymania odprawy emerytalnej na mocy pragmatyki służbowej lub po wcześniej wypłaconej odprawie rentowej na podstawie przepisów porozumienia zbiorowego (por. uzasadnienie uchwały SN w składzie 7 sędziów z 29 sierpnia 2019 r., sygn. akt III PZP 3/19, OSNP 2020/4/32).

W kontekście pytania ważna jest także ustawa o działalności leczniczej. Według art. 37 ust. 6 i 7 tego aktu prawnego, do podmiotów leczniczych w formie jednostki budżetowej utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej oraz jednostek wojskowych stosuje się odpowiednio jego regulacje z uwzględnieniem ustawy o żołnierzach zawodowych. Jednak samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej (SPZOZ), o jakim pisze Czytelnik, nie jest objęty dyspozycją tych przepisów. Wojskowy SPZOZ jest bowiem odrębną formą organizacyjną (art. 50aart. 83 ustawy o działalności leczniczej). W takim razie jego pracownikowi, który przechodzi na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, przysługuje, zgodnie z art. 63 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, jednorazowa odprawa w wysokości:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony krócej niż 15 lat,
     
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia po 15 latach pracy,
     
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia po 20 latach pracy.

Ustalanie okresów uprawniających do odprawy oraz szczegółowe zasady ich obliczania i wypłacania powinny regulować przepisy o wynagrodzeniu obowiązujące w danym SPZOZ (art. 64 ustawy o działalności leczniczej).

Pracownik SPZOZ, który otrzymał odprawę emerytalno-rentową na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.