Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Prawo do świadczenia emerytalnego z ZUS dla osoby uprawnionej ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Prawo do świadczenia emerytalnego z ZUS dla osoby uprawnionej do emerytury mundurowej

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 17 (515) z dnia 1.09.2020

Zatrudniamy (od 1 października 1997 r.) pracownika uprawnionego do emerytury z tytułu pełnionej zawodowej służby wojskowej (na emeryturę wojskową przeszedł 30 września 1997 r.). Pod koniec bieżącego roku zamierza on rozwiązać umowę o pracę i złożyć w ZUS dokumenty o wypłatę emerytury. Czy będą mu przysługiwały dwa świadczenia?

Dla ubezpieczonych, którzy wstąpili do służby przed 2 stycznia 1999 r. ustawa emerytalna przewiduje możliwość ubiegania się o emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) za okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Tak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej oraz ustaw z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 586) i z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu... (Dz. U. z 2020 r. poz. 723). Pod pojęciem osoby, która wstąpiła do służby należy rozumieć żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej.

O ustalenie prawa do emerytury z ZUS mogą ubiegać się osoby spełniające następujące warunki:

  • wstąpiły do służby przed dniem 2 stycznia 1999 r.,
     
  • mają ustalone prawo do emerytury wojskowej lub policyjnej,
     
  • legitymują się okresami składkowymi i nieskładkowymi, wystarczającymi do ustalenia prawa do emerytury z FUS.

Zasady te dotyczą zarówno osób, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 r., jak i osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Przy ustalaniu prawa do emerytury z FUS oraz jej wysokości okresów służby nie uwzględnia się.

Powyższe odnosi się również do osób, które nie spełniają warunków do nabycia prawa lub utraciły prawo do świadczeń określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób (art. 2 ust. 2 ustawy emerytalnej).

Przypominamy, że zgodnie z art. 27 ustawy emerytalnej, osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. przysługuje prawo do emerytury po ukończeniu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn oraz udokumentowaniu okresów składkowych lub nieskładkowych w wymiarze 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Natomiast jeżeli o emeryturę ubiega się osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r., to zgodnie z art. 24 ustawy emerytalnej, warunkiem nabycia prawa do tego świadczenia jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego (60 lat - kobieta i 65 lat - mężczyzna). W przypadku tej grupy wiekowej nie ma znaczenia długość udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych.

Wysokość świadczenia emerytalnego ustala się wyłącznie z okresów ubezpieczenia w ZUS (za okresy przebyte przed 1 stycznia 1999 r. ustalany jest kapitał początkowy na zasadach określonych w ustawie emerytalnej).

Ważne: W razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego (art. 95 ust. 1 ustawy emerytalnej).

Zatem w przypadku zbiegu prawa do emerytury z prawem do świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych lub funkcjonariuszy wypłaca się tylko jedno świadczenie, tj. wybrane przez osobę zainteresowaną lub finansowo korzystniejsze. Powyższe stosuje się również w razie zbiegu u jednej osoby prawa do renty rodzinnej z prawem do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, z wyjątkiem, gdy emerytura wojskowa lub policyjna została obliczona według zasad określonych w art. 15a albo art. 18e ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. albo w art. 15a lub art. 15d lub art. 18e ustawy z dnia 18 lutego 1994 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.