Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Skompletowanie wniosku o ustalenie kapitału początkowego

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Skompletowanie wniosku o ustalenie kapitału początkowego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (504) z dnia 10.03.2020

Pracownik nie ma jeszcze ustalonego kapitału początkowego. Czy zakład pracy powinien złożyć w jego imieniu wniosek o ustalenie tego kapitału wraz z dodatkową dokumentacją potwierdzającą wysokość zarobków?

Nie. Kapitał początkowy ustalany jest dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy przed 1 stycznia 1999 r. opłacali składki na ubezpieczenie społeczne lub za których składki opłacali płatnicy składek. Tak stanowi art. 173 ust. 1 ustawy emerytalnej. Kapitał początkowy jest częścią emerytury ustalanej na nowych zasadach. Jego wartość obliczana jest na podstawie udokumentowanego stażu pracy oraz wysokości osiągniętych wynagrodzeń za okres całej aktywności zawodowej przypadającej do 31 grudnia 1998 r.

Ważne: Kapitał początkowy ustala ZUS po złożeniu wniosku przez osobę zainteresowaną.

Stosowny wniosek o ustalenie kapitału początkowego składa osoba zainteresowana w dowolnym czasie, jednak nie później niż wraz z wnioskiem o emeryturę. Jeśli więc ubezpieczony ubiega się o emeryturę, a dotychczas nie ma ustalonego kapitału początkowego, nie musi składać dodatkowego wniosku. Na podstawie wniosku o emeryturę ZUS jednocześnie obliczy wysokość kapitału początkowego.

Natomiast, jeśli pracownik nie ubiega się jeszcze o emeryturę, to w celu ustalenia wysokości kapitału początkowego powinien złożyć:

  • wniosek w sprawie kapitału początkowego (formularz EKP),
     
  • informację o okresach składkowych i nieskładkowych (formularz ERP-6),
     
  • informację dotyczącą przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej (formularz unijny E 207 PL) - składają ją osoby, które mają okresy ubezpieczenia w Polsce oraz w innych państwach członkowskich UE/EFTA,
     
  • świadectwa pracy lub zaświadczenia od pracodawców, które potwierdzają okresy zatrudnienia przed 1999 r.,
     
  • dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia za granicą,
     
  • zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia przed 1999 r., wystawione przez pracodawców lub jego następców prawnych (mogą być złożone na formularzu ZUS Rp-7 lub obecnie obowiązującym ERP-7),
     
  • zeznania świadków, w przypadku braku oryginalnych dokumentów potwierdzających zatrudnienie,
     
  • książeczkę wojskową lub zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień o okresie służby wojskowej,
     
  • odpisy aktów urodzenia dzieci,
     
  • zaświadczenie (dyplom) szkoły wyższej potwierdzające okres nauki i tok nauczania,
     
  • kserokopie dokumentacji osobowej i płacowej wydane przez archiwum lub inną jednostkę, która zajmuje się przechowywaniem dokumentacji z nieistniejących zakładów pracy.

W przypadku braku dokumentów potwierdzających zatrudnienie lub wysokość osiąganego wynagrodzenia do wniosku można dołączyć legitymację ubezpieczeniową zawierającą odpowiednie wpisy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu.

Ważne: Do wniosku o ustalenie kapitału początkowego dołącza się dokumenty w oryginale albo ich odpisy poświadczone przez notariusza.

Po ustaleniu wysokości kapitału początkowego oryginały dokumentów, oprócz zaświadczeń potwierdzających wysokości wynagrodzenia, przychodu, dochodu i uposażenia przyjmowanych do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń, ZUS zwróci na wskazany adres do korespondencji. Do wniosku nie należy załączać dokumentów, które już były złożone w ZUS wraz z wnioskiem np. o świadczenie przedemerytalne czy rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Do wniosku można dołączyć kserokopię książeczki wojskowej, dyplomu ukończenia szkoły wyższej, wyciągi aktów urodzenia dzieci lub inne akty wystawione przez urzędy stanu cywilnego albo kserokopie danych z "książeczkowego" dowodu osobistego. Powinny one być poświadczone przez pracodawcę lub pracownika ZUS.

Zwracamy uwagę! Formularze niezbędne do złożenia wniosku o ustalenie kapitału początkowego dostępne są w każdej terenowej jednostce ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl, a także w naszym serwisie www.druki.gofin.pl.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.