Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Dokumentowanie okresów zatrudnienia dla celów emerytalnych
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dokumentowanie okresów zatrudnienia dla celów emerytalnych

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (490) z dnia 10.08.2019

Pracownik, który zamierza ubiegać się o emeryturę ma dokumenty wystawione przez prywatne archiwum. Czy dokumenty te ZUS uwzględni przy ustalaniu prawa do emerytury?

Dla celów emerytalno-rentowych oraz obliczenia kapitału początkowego okresy zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia mogą być potwierdzane na podstawie kopii dokumentów przygotowanych przez archiwum lub innych uprawnionych przechowawców.

Za uprawnionego przechowawcę uznaje się przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców o czasowym okresie przechowywania. Działalność z tego zakresu jest działalnością regulowaną i wymaga uzyskania wpisu do rejestru przechowawców. Organem prowadzącym rejestr jest marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce wykonywania działalności objętej wpisem. Oznacza to, że tylko podmioty wpisane do rejestru marszałka mogą prowadzić działalność gospodarczą w tym zakresie. Po umieszczeniu przechowawcy w rejestrze marszałek województwa przekazuje informację do Archiwum Państwowego. Na podstawie tych informacji Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych tworzy ewidencję przechowawców akt osobowych i płacowych. Tak wynika z art. 51g ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2019 r. poz. 553 ze zm.).

Do ustalenia, czy podmiot został umieszczony w rejestrze marszałka województwa, a tym samym, czy jest uprawniony do wydawania dokumentów służy ewidencja przechowawców akt osobowych i płacowych. Przechowawca, który nie jest wpisany do rejestru, nie powinien wydawać żadnych dokumentów, ponieważ do ustalenia prawa lub wysokości świadczeń emerytalno-rentowych oraz kapitału początkowego nie zostaną one uwzględnione. ZUS przyjmuje tylko dokumenty wystawione przez uprawnionych przechowawców. Mogą oni wydawać odpisy, wypisy, wyciągi oraz kopie przechowywanych dokumentów na podstawie zgromadzonych materiałów archiwalnych. Dopuszczalne jest również wystawianie zaświadczeń uwierzytelnionych podpisem osoby kierującej archiwum albo osoby upoważnionej. Oznacza to, że uprawniony przechowawca może wydać uwierzytelnione kserokopie indywidualnych kart wynagrodzeń (kart zarobkowych), list płac lub ich fragmentów, świadectw pracy albo umów o pracę, angaży, przeszeregowań. Zaświadczenia natomiast mogą obejmować wysokość wynagrodzenia, pod warunkiem że na zaświadczeniu zostaną wykazane poszczególne jego składniki. Tak sporządzone dokumenty zarówno osobowe, jak i płacowe mogą stanowić podstawę do przyznania prawa do świadczenia emerytalno-rentowego oraz obliczenia jego wysokości.

Pełna ewidencja przechowawców dostępna jest na stronie internetowej www.archiwa.gov.pl (zakładka "Dla użytkowników"). Na podstawie ewidencji przechowawców można ustalić, czy podmiot oferujący usługi przechowywania dokumentacji dysponuje wymaganym wpisem w rejestrze, a tym samym prowadzi legalną działalność w tym zakresie i dokumenty przez niego sporządzone będą mogły być przyjęte do ustalenia prawa oraz wysokości emerytury, renty oraz kapitału początkowego. Dodatkowo ewidencja zawiera bazę "Miejsc przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców", na podstawie której można ustalić miejsce przechowywania dokumentacji poszukiwanego zakładu pracy.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.