Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Emerytura lub renta wypadkowa dla pracującego świadczeniobiorcy
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Emerytura lub renta wypadkowa dla pracującego świadczeniobiorcy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (487) z dnia 1.07.2019

Zamierzamy zatrudnić osobę, która ma ustalone prawo do emerytury oraz renty z tytułu choroby zawodowej. Czy wysokość wynagrodzenia będzie miała znaczenie dla pobieranego świadczenia, jeśli ma ona ukończone 65 lat?

Po podjęciu zatrudnienia osoba z pytania będzie mogła pobierać tylko jedno ze świadczeń, tj. emeryturę lub rentę wypadkową.

Osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru:

  • przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo
     
  • emeryturę powiększoną o połowę renty (art. 26 ust. 1 ustawy wypadkowej).

Powołanej regulacji nie stosuje się, jeżeli osoba uprawniona osiąga przychód powodujący zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości określony w ustawie emerytalnej, niezależnie od wysokości tego przychodu (art. 26 ust. 3 ustawy wypadkowej).

Ważne: Osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury, osiągająca dodatkowe przychody z pracy zarobkowej - bez względu na ich wysokość - może pobierać tylko jedno świadczenie.

Powinna zatem dokonać wyboru czy zamierza pobierać rentę wypadkową, czy emeryturę. Jeżeli tego nie uczyni, to ZUS wypłaci świadczenie korzystniejsze (wyższe) i jednocześnie w decyzji poinformuje świadczeniobiorcę o możliwości dokonania innego wyboru.

Przykład

W 2013 r. ZUS przyznał prawo do emerytury mężczyźnie pobierającemu rentę z tytułu wypadku przy pracy. Zainteresowany dokonał wyboru pobierania całej renty i połowy emerytury. W maju 2019 r. podjął zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Miesięczny przychód z tego tytułu wynosi 1.600 zł. Od czerwca 2019 r. ZUS zawiesił wypłatę emerytury i wypłaca tylko rentę wypadkową.


Renta z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy (chorobą zawodową) podlega ogólnym zasadom zawieszania i zmniejszania świadczeń określonym w ustawie emerytalnej. W zależności od wysokości osiąganego przychodu jest:

  • wypłacana w pełnej wysokości, jeżeli przychód z działalności zarobkowej nie przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS (w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r. jest to kwota nieprzekraczająca 3.465,70 zł),
     
  • wypłacana w zmniejszonej wysokości, jeżeli przychód z działalności zarobkowej jest wyższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS, ale nie przekracza 130% tego wynagrodzenia (w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r. jest to kwota wyższa niż 3.465,70 zł, ale nieprzekraczająca kwoty 6.436,30 zł),
     
  • zawieszona w przypadku, gdy przychód jest wyższy niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS (w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r. jest to kwota wyższa niż 6.436,30 zł).
Ważne: Jeżeli osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy (chorobą zawodową) ma ustalone prawo do emerytury powszechnej, to wysokość przychodów z pracy zarobkowej nie ma wpływu na wybrane świadczenie.

Wskazniki i stawki Kwoty przychodu wpływające na zawieszenie
lub zmniejszenie świadczeń emerytów
i rencistów podajemy w serwisie
www.wskazniki.gofin.pl

Zgodnie bowiem z art. 103 ust. 2 ustawy emerytalnej, przepisów dotyczących zawieszalności świadczenia nie stosuje się do emerytów, którzy osiągnęli wiek emerytalny 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), z zastrzeżeniem niemającym zastosowania dla omawianej kwestii. Powołany przepis ma zastosowanie także do osoby mającej ustalone prawo do emerytury, która pobiera rentę jako świadczenie wybrane lub korzystniejsze.

Przykład

W czerwcu 2019 r. mężczyzna (65 lat) pobierający emeryturę w zbiegu z rentą z tytułu choroby zawodowej podjął zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Miesięczna wysokość wynagrodzenia wynosi 4.500 zł. W związku z podjęciem zatrudnienia, ZUS zaprzestał wypłaty renty jako świadczenia mniej korzystnego finansowo.

Ze względu na wysokość miesięcznego przychodu z pracy zarobkowej wypłata emerytury podlegałaby zmniejszeniu, gdyby świadczeniobiorca nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego. Jednak z uwagi na to, że ma on ukończone 65 lat, wysokość przychodu z pracy zarobkowej nie ma znaczenia - emerytura jest wypłacana w pełnej wysokości.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.