Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Renta dla osoby z krótkim stażem pracy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Renta dla osoby z krótkim stażem pracy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (470) z dnia 10.10.2018

Pracownik podczas urlopu uległ wypadkowi komunikacyjnemu i nie rokuje powrotu do pracy. Ma ukończone 26 lat i 18 miesięcy stażu pracy. Przed zatrudnieniem w naszej firmie ukończył studia (5 lat). Czy mimo tak krótkiego zatrudnienia otrzyma rentę z tytułu niezdolności do pracy?

Ustawodawca przewidział sytuacje, które umożliwiają uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy, pomimo nielegitymowania się odpowiednim stażem pracy, co wyjaśniamy poniżej.

Nabycie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy jest uzależnione od spełnienia łącznie warunków określonych w art. 57 ustawy emerytalnej. W myśl powołanego przepisu, świadczenie to przysługuje ubezpieczonemu:

  • niezdolnemu do pracy,
     
  • który ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
     
  • gdy niezdolność do pracy powstała w określonych okresach, wymienionych w tym przepisie, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów,
     
  • który nie ma ustalonego prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub nie spełnia warunków do jej uzyskania.

Jednym z ww. warunków do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy jest legitymowanie się odpowiednim okresem składkowym i nieskładkowym. Jego długość jest uzależniona od wieku ubezpieczonego, w którym stał się niezdolnym do pracy i wynosi:

  • 1 rok, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
     
  • 2 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
     
  • 3 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
     
  • 4 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
     
  • 5 lat, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, warunek jego posiadania uważa się za spełniony, gdy został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe (art. 58 ust. 3 ustawy emerytalnej). Jeśli więc pracownik Czytelnika spełnia ten warunek, to nabędzie prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Przykład

We wrześniu 2018 r. wpłynął do ZUS wniosek o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Wnioskodawczyni (ur. w marcu 1992 r.) w czerwcu 2016 r. ukończyła studia wyższe, a od 15 lipca 2016 r. podjęła zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Lekarz orzecznik ZUS uznał ją za częściowo niezdolną do pracy od czerwca 2018 r.

Niezdolność do pracy powstała w przedziale wiekowym od 25 do 30 lat, zatem dla nabycia prawa do renty zainteresowana powinna legitymować się stażem składkowym i nieskładkowym wynoszącym 4 lata. Biorąc pod uwagę fakt, że została zgłoszona do ubezpieczeń społecznych w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od ukończenia studiów wyższych oraz podlegała im nieprzerwanie do dnia powstania niezdolności do pracy, warunek 4 lat pracy nie będzie wymagany. ZUS przyzna prawo do renty od września 2018 r.

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.