Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Przychód z pracy zarobkowej emeryta
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przychód z pracy zarobkowej emeryta

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (450) z dnia 10.12.2017

W maju 2017 r. ukończyłem 65 lat. Z dniem 30 września 2017 r. rozwiązałem umowę o pracę i od 1 października 2017 r. przeszedłem na emeryturę. Od 2 października 2017 r. ponownie podjąłem zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Czy wysokość osiąganego wynagrodzenia ma znaczenie dla wypłaty świadczenia emerytalnego i czy będę musiał rozliczać się z ZUS?

Wysokość przychodów z pracy zarobkowej uzyskiwanych przez Czytelnika po nabyciu prawa do emerytury nie ma wpływu na zawieszalność tego świadczenia, a w związku z tym nie ma on obowiązku rozliczać się w ZUS z uzyskanych zarobków.

Świadczenia emerytalno-rentowe ulegają zawieszeniu lub zmniejszeniu w razie osiągania przez świadczeniobiorcę dodatkowych przychodów z działalności zarobkowej. Chodzi tutaj o działalność rodzącą obowiązek ubezpieczeń emerytalno-rentowych, a także dającą prawo do dobrowolnych ubezpieczeń, bez względu na to, czy emeryt do nich przystąpi. Jest to więc praca np. na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, prowadzenie pozarolniczej działalności lub inna praca zarobkowa.

W zależności od wysokości przychodów z pracy zarobkowej uzyskiwanych przez świadczeniobiorcę emerytura jest:

  • wypłacana w pełnej wysokości, gdy nie przekraczają one 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS,
     
  • wypłacana w wysokości zmniejszonej, gdy przekraczają one 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS, ale nie przekraczają 130% tej kwoty,
     
  • zawieszona, gdy przekraczają one 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS.

Co do zasady, emeryt jest zobowiązany zawiadomić ZUS o podjęciu pracy zarobkowej, a także po zakończonym roku kalendarzowym rozliczyć się z osiąganych przychodów. Obowiązek ten ciąży również na jego pracodawcy, zleceniodawcy, a w przypadku osoby pełniącej służbę - na właściwej komórce kadrowej (art. 127 ustawy emerytalnej). Co istotne, rozliczeniu w ZUS podlegają przychody z pracy zarobkowej osiągane po przyznaniu świadczenia emerytalnego.

Wskazniki i stawki Kwoty przychodów wpływające na zawieszalność świadczeń emerytów i rencistów podajemy
w serwisie www.wskazniki.gofin.pl

Ważne: Przepisy dotyczące zawieszalności świadczenia emerytalnego nie obejmują emeryta, który przed podjęciem pracy zarobkowej osiągnął powszechny wiek emerytalny.

Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny wynosi co najmniej 60 lat - dla kobiet i co najmniej 65 lat - dla mężczyzn.

Wobec tego, iż Czytelnik przed podjęciem zatrudnienia jako emeryt ukończył powszechny wiek emerytalny, nie ma obowiązku informowania ZUS o tej pracy oraz o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu, ani też dokonywania do końca lutego 2018 r. rozliczenia się z przychodów z pracy zarobkowej uzyskanych od października do grudnia 2017 r. Z tego wymogu zwolniony jest również jego pracodawca.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.