Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Renta rodzinna dla współmałżonka, ale nie dla partnera osoby zmarłej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Renta rodzinna dla współmałżonka, ale nie dla partnera osoby zmarłej

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (448) z dnia 10.11.2017

Przez ostatnie 10 lat żyłam w konkubinacie z mężczyzną, który nie miał rozwodu. We wrześniu 2017 r. mój partner zmarł. Z informacji uzyskanych w ZUS wynika, że nie mogę ubiegać się o rentę po nim. Natomiast takie prawo ma żona, z którą formalnie pozostawał w związku małżeńskim. Czy to prawda?

Tak. Zgodnie z art. 67 ustawy emerytalnej, do renty rodzinnej uprawnieni są członkowie rodziny:

  • dzieci własne, dzieci przysposobione oraz dzieci drugiego małżonka,
     
  • wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości, z wyłączeniem dzieci przyjętych w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
     
  • małżonek,
     
  • rodzice.

Z powołanego przepisu wynika, że w kręgu osób, które mają prawo do ubiegania się o rentę rodzinną po zmarłym nie ma konkubiny.

Jeśli z wnioskiem o przyznanie prawa do renty rodzinnej wystąpi wdowa, to musi ona spełnić jeden z poniższych warunków:

  • w chwili śmierci męża mieć osiągnięty wiek wynoszący 50 lat lub być niezdolną do pracy,
     
  • wychowywać co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli się uczą do 18. roku życia,
     
  • sprawować opiekę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy lub całkowicie niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji uprawnionym do tej renty.

Niezbędną przesłanką przyznania prawa do renty rodzinnej wdowie jest pozostawanie z małżonkiem w dniu jego śmierci we wspólności małżeńskiej. Wspólność małżeńska istnieje w przypadku, gdy małżonków łączyła przynajmniej jedna z więzi: materialna, duchowa lub fizyczna. Przyjmuje się, że pod pojęciem wspólności małżeńskiej rozumie się rzeczywisty związek łączący oboje małżonków w tym: wspólne zamieszkiwanie i prowadzenie gospodarstwa domowego, wspólne pożycie, pomoc we współdziałaniu dla dobra rodziny. Nie jest konieczne występowanie wszystkich cech jednocześnie, wystarczającym jest zachowanie co najmniej jednej z nich. Natomiast zakłada się, że wspólność małżeńska ustaje dopiero w przypadku całkowitego rozkładu pożycia, czyli zerwania wszystkich więzi.

W sytuacji, gdy wobec małżonków nie orzeczono rozwodu lub separacji, ZUS jest zobowiązany do zbadania, czy pomiędzy małżonkami istniała wspólność małżeńska niezbędna do przyznania prawa do renty rodzinnej.

Jeśli więc w przypadku opisanym przez Czytelniczkę nie została zachowana choćby jedna z wymienionych wyżej więzi, żona zmarłego nie będzie mogła ubiegać się o przyznanie prawa do renty rodzinnej.

Zwracamy uwagę! W przypadku, gdy do renty uprawnione jest małoletnie dziecko zmarłego, wówczas wdowa, która nie pozostawała we wspólności małżeńskiej może zgłosić wniosek o przyznanie renty rodzinnej dla tego dziecka jako opiekun.

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.