Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Wypłata emerytury pomostowej w razie podjęcia pracy o szczególnym charakterze
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wypłata emerytury pomostowej w razie podjęcia pracy o szczególnym charakterze

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (437) z dnia 1.06.2017

Zamierzamy zatrudnić kierowcę autobusu w transporcie publicznym. Jest to osoba, która pobiera emeryturę pomostową. ZUS twierdzi, że nie możemy zatrudnić jej na tym stanowisku. Czy faktycznie nie może on podjąć takiej pracy?

Pracodawca może zatrudnić pracownika na stanowisku kierowcy autobusu, jednakże pociąga to za sobą skutek w postaci zawieszenia wypłaty emerytury pomostowej.

Prace kierowców autobusów (także trolejbusów oraz motorniczych tramwajów) w transporcie publicznym zostały umieszczone w załączniku nr 2 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 664), dalej ustawy pomostowej, pod poz. 8 jako prace o szczególnym charakterze.

Ważne: Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez uprawnionego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy pomostowej (art. 17 ust. 4 ustawy pomostowej).

Prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zostały wymienione w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy pomostowej. Bez znaczenia jest w tym przypadku nie tylko wysokość uzyskiwanego przychodu z pracy zarobkowej, ale też wymiar czasu pracy oraz rodzaj pracy "szczególnej" wykonywanej przed nabyciem prawa do emerytury pomostowej.

Przykład 1

W 2016 r. ZUS przyznał prawo do emerytury pomostowej 60-letniemu mężczyźnie. Wnioskodawca udokumentował 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 17 lat pracy o szczególnym charakterze jako kierowca autobusu. W marcu 2017 r. emeryt ponownie podjął pracę jako kierowca autobusu na podstawie umowy o pracę na 1/2 etatu. Z tego tytułu osiąga wynagrodzenie w wysokości 2.800 zł miesięcznie. Z uwagi na to, że zainteresowany wykonuje pracę o szczególnym charakterze wymienioną w załączniku nr 2 poz. 8, ZUS zawiesił prawo do emerytury pomostowej. Wysokość osiąganego przychodu pozostała bez znaczenia.


W przypadku, gdy osoba pobierająca emeryturę pomostową osiąga przychód z tytułu wykonywania pracy, która nie została uznana za pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu lub emerytura ta ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w art. 103 ust. 3 i art. 104-106 ustawy emerytalnej. A zatem, jeżeli osiągany przychód z pracy zarobkowej:

  • przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS, ale nie będzie wyższy niż 130% tej kwoty, to emerytura pomostowa zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia, nie wyższą jednak niż kwota maksymalnego zmniejszenia,
     
  • przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS, to emerytura pomostowa zostanie zawieszona.
Przykład 2

W 2014 r. ZUS przyznał prawo do emerytury pomostowej 60-letniemu mężczyźnie, który udokumentował 40-letni staż składkowy i nieskładkowy, w tym przez 22 lata był zatrudniony na stanowisku garbarza bezpośrednio przy obróbce skór. Z tego też tytułu uzyskał prawo do emerytury pomostowej. Zainteresowany w 2017 r. podjął pracę na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku dozorcy i osiąga przychód w wysokości 2.500 zł miesięcznie. Z uwagi na to, że obecnie wykonywana praca nie została umieszczona w załączniku nr 1 lub 2 ustawy pomostowej, a uzyskiwany przychód nie przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS, zainteresowany nadal pobiera emeryturę pomostową.

Przykład 3

Przyjmujemy dane z przykładu 1 oraz dodatkowo, że mężczyzna z uwagi na stan zdrowia, został przeniesiony na inne stanowisko pracy, tj. magazyniera. Taki rodzaj pracy nie jest wymieniony w załącznikach nr 1 i 2 ustawy pomostowej. W tej sytuacji ZUS odwiesił zawieszoną emeryturę, a zainteresowany zobowiązany jest do rozliczania się z osiąganego przychodu na ogólnych zasadach.


Zwracamy uwagę!
Osoba pobierająca świadczenie emerytalne, która nie osiągnęła wieku emerytalnego, do której mają zastosowanie przepisy o zawieszalności świadczenia jest obowiązana poinformować ZUS o podjęciu działalności zarobkowej i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu, a po upływie roku kalendarzowego - o wysokości tego przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym. Taki też obowiązek spoczywa odpowiednio na pracodawcy i zleceniodawcy, a w przypadku osoby pełniącej służbę - na właściwej komórce kadrowej (art. 127 ustawy emerytalnej).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.