Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Ustalenie emerytury częściowo na "starych" i nowych zasadach
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ustalenie emerytury częściowo na "starych" i nowych zasadach

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (434) z dnia 10.04.2017

Pracownik w 2013 r. spełnił warunki do przyznania wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Jednak dopiero w tym roku zdecydował się zgłosić wniosek o świadczenie emerytalne. W jaki sposób zostanie obliczona emerytura?

Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r., którzy wiek uprawniający do emerytury osiągnęli w latach 2009-2014, mają prawo do ustalenia wysokości emerytury częściowo na "starych", a częściowo na nowych zasadach, tzw. mieszanej.

Zgodnie z art. 183 ustawy emerytalnej, wysokość emerytury mieszanej dla osoby, która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury w 2013 r. i 2014 r. wynosi:

  • 80% emerytury obliczonej na "starych" zasadach (art. 53 ustawy emerytalnej) oraz
     
  • 20% emerytury obliczonej na nowych zasadach (art. 26 ustawy emerytalnej).

Należy zaznaczyć, że dla powyższego sposobu obliczenia emerytury bez znaczenia jest rok, w którym osoba zainteresowana zgłosi wniosek o to świadczenie. Natomiast za wiek uprawniający do emerytury uważa się powszechny wiek emerytalny lub obniżony wiek emerytalny w przypadku prawa do wcześniejszej emerytury.

Kalkulatory Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.

Według mieszanego sposobu wysokość emerytury oblicza się osobom, które nie były członkami otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. W ten sposób może być obliczona również emerytura dla osób, które mają ustalone uprawnienia do wcześniejszej emerytury, lecz nie pobrały tego świadczenia choćby za 1 miesiąc. Chodzi tu o emerytury przyznawane na podstawie przepisów art. 46-50 ustawy emerytalnej i obliczone w myśl "starych" zasad. Jeśli osoba pobrała wcześniejszą emeryturę, to może wystąpić z wnioskiem o przyznanie nowej emerytury, ale jej wysokość zostanie obliczona wyłącznie na nowych zasadach.

Wysokość emerytury dla osób spełniających powyższe warunki jest obliczana według mieszanego sposobu i na nowych zasadach. Następnie ZUS dokonuje porównania obliczonych kwot i podejmuje wypłatę świadczenia korzystniejszego.

Przykład

W styczniu 2017 r. z wnioskiem o emeryturę wystąpił 66-letni mężczyzna. Wnioskodawca legitymuje się 36-letnim okresem składkowym, w tym 16 lat przypada na wykonywanie pracy w szczególnym charakterze, oraz 4-letnim okresem nieskładkowym.

Wiek uprawniający do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej osiągnął w 2011 r. ZUS dokonał obliczenia emerytury na dwa sposoby, czyli mieszany, tj. 55% według "starych" zasad i 45% według nowych zasad oraz tylko według nowych zasad. Następnie dokonał porównania obliczonych kwot świadczenia. W pierwszym przypadku wysokość emerytury wyniosła 3.284,90 zł, a w drugim 3.679,50 zł. ZUS podjął wypłatę wyższego świadczenia.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.