Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne  »   Przeliczenie podstawy wymiaru emerytury pracującego świadczeniobiorcy
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przeliczenie podstawy wymiaru emerytury pracującego świadczeniobiorcy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (431) z dnia 1.03.2017

Nasz były pracownik przeszedł na emeryturę w 1998 r. ZUS, ustalając podstawę wymiaru tego świadczenia, przyjął wskaźnik w maksymalnej wysokości (250%). W latach 2001-2006 wykonywał on pracę na podstawie umowy o pracę i po zakończeniu każdego roku składał wniosek o doliczenie stażu, ale nie ubiegał się o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury. Czy w świetle przepisów obowiązujących od 2015 r. mógł złożyć wniosek o jej przeliczenie i czy byłoby to dla niego korzystne?

Osoby, które po przyznaniu prawa do emerytury pracowały mogą w każdym czasie ubiegać się o przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w trakcie tego zatrudnienia. W myśl przepisów art. 110a ustawy emerytalnej (obowiązującego od 1 maja 2015 r.), ponownego ustalenia wysokości emerytury od przeliczonej podstawy wymiaru dokonuje się wyłącznie na wniosek emeryta, gdy zostały spełnione łącznie następujące warunki:

  • do ponownego obliczenia podstawy wymiaru emerytury wskazano wynagrodzenie przypadające w całości lub w części po przyznaniu emerytury, tj.:
     
    • z okresu kolejnych 10 lat kalendarzowych przypadających w ostatnich 20 latach kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury od przeliczonej podstawy wymiaru, lub
       
    • dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych, w których podlegał on ubezpieczeniu, przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury,
       
  • nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy niż 250%.

Przepis ten umożliwia ponowne ustalenie wysokości emerytury od przeliczonej podstawy wymiaru także w przypadkach, w których nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest niższy od poprzednio obliczonego (o ile przekracza 250%).

Ponowne ustalenie wysokości emerytury w myśl art. 110a ustawy emerytalnej może nastąpić tylko raz, a do ustalenia podstawy wymiaru muszą zostać wskazane zarobki z innego okresu niż ostatnio przyjęte do obliczenia podstawy wymiaru. Przeliczeniu temu podlega wyłącznie emerytura.

Zgodnie ze stanowiskiem ZUS, w sytuacji gdy emeryt do wniosku o przeliczenie podstawy wymiaru dołączył wykaz zarobków umożliwiający ustalenie podstawy z różnych okresów (w których wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy niż 250%), a zarobki te zostały uzyskane w całości lub w części po przyznaniu emerytury, do przeliczenia podstawy wymiaru przyjmuje zarobki z okresu wskazanego we wniosku. W przypadku braku takiego wniosku lub wskazania wariantu najkorzystniejszego, ZUS przyjmuje zarobki z okresu, w którym wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest najniższy.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.