Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Wysokość świadczeń chorobowych po wprowadzeniu nowego składnika wynagrodzenia
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wysokość świadczeń chorobowych po wprowadzeniu nowego składnika wynagrodzenia

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (522) z dnia 10.12.2020

Od września 2020 r. wypłacamy pracownikom dodatek za efektywną pracę w kwotowej wysokości uzależnionej od stanowiska zatrudnionego. Zgodnie z przepisami płacowymi, dodatek nie przysługuje za każdy dzień nieobecności w pracy, z wyjątkiem urlopu wypoczynkowego. Absencja zarówno usprawiedliwiona, jak i nieusprawiedliwiona powoduje proporcjonalne zmniejszenie dodatku. W jaki sposób należało go wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego w listopadzie 2020 r.?

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego uwzględnia się wynagrodzenie uzyskane przez pracownika, co do zasady, za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej w zw. z art. 92 § 2 K.p.). Wlicza się do niej składniki wynagrodzenia podlegające oskładkowaniu, które nie są wypłacane za okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłków (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Dodatek, o którym mowa w pytaniu, spełnia ww. warunki, a tym samym przyjmuje się go do podstawy wymienionych świadczeń chorobowych. Wprowadzenie przez pracodawcę nowego składnika wynagrodzenia, uwzględnianego w podstawie wymiaru tych świadczeń, w trakcie danego roku pozostaje bez wpływu na ogólną zasadę ustalania podstawy ich wymiaru. To oznacza, że kwoty dodatku należy doliczyć do wynagrodzenia za miesiąc, za który został wypłacony. Sumę wynagrodzeń za 12 miesięcy (odpowiednio za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia) należy podzielić przez liczbę tych miesięcy.

Z pytania wynika, że dodatek jest zmniejszany proporcjonalnie za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeśli więc za dany miesiąc został zmniejszony z tych przyczyn, to przed wliczeniem do podstawy wymiaru podlega uzupełnieniu. Oczywiście dokonuje się tego, o ile wynagrodzenie za ten miesiąc również uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczenia (tj. gdy mimo absencji pracownik przepracował w tym miesiącu co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy). Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy nie uzasadnia tego uzupełnienia.

Przykład 1

Pracownik, zatrudniony u obecnego pracodawcy od dwóch lat, otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 3.000 zł. Od 1 września 2020 r. przyznano mu dodatek w wysokości 400 zł. W listopadzie 2020 r. pracownik przez 5 dni był niezdolny do pracy z powodu choroby.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od listopada 2019 r. do października 2020 r. w wysokości 2.646,23 zł, według wyliczenia:

(3.000 zł - 411,30 zł) x 10 m-cy = 25.887 zł,

[(3.000 zł + 400 zł) - 466,14 zł] x 2 m-ce = 5.867,72 zł,

(25.887 zł + 5.867,72 zł) : 12 m-cy = 2.646,23 zł.

Przykład 2

Przyjmujemy założenia z przykładu 1, z tym że pracownik jest zatrudniony od 1 sierpnia 2020 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od sierpnia do października 2020 r. w wysokości 2.818,81 zł, tj.:

(3.000 zł - 411,30 zł) x 1 m-c = 2.588,70 zł,

[(3.000 zł + 400 zł) - 466,14 zł] x 2 m-ce = 5.867,72 zł,

(2.588,70 zł + 5.867,72 zł) : 3 m-ce = 2.818,81 zł.


Zwracamy uwagę!
Kwota dodatku nie podlegałaby wliczeniu do podstawy wymiaru świadczenia, gdyby jego przyznanie miało miejsce w tym samym miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy albo w okresie pobierania świadczeń chorobowych lub w przerwie w niezdolności do pracy nieprzekraczającej 3 miesięcy kalendarzowych (gdy dla kolejnego świadczenia nie byłaby ustalana nowa podstawa wymiaru).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.