Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Wysokość zasiłku, gdy choroba pracownika ma związek z wcześniejszym wypadkiem ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wysokość zasiłku, gdy choroba pracownika ma związek z wcześniejszym wypadkiem przy pracy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (489) z dnia 1.08.2019

Pracownik po kilku tygodniach pracy zachorował. Oprócz zwolnienia lekarskiego lekarz wystawił odrębne zaświadczenie stwierdzające, że niezdolność do pracy ma związek z wypadkiem przy pracy jakiemu pracownik uległ w 2015 r. Czy powinniśmy wypłacać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru?

Tak, o ile pracownik dostarczy dodatkowo, oprócz posiadanych już przez pracodawcę dowodów, kopię protokołu powypadkowego sporządzonego w 2015 r.

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz (lub śmierć), które nastąpiło w związku z pracą. Tak stanowi art. 3 ust. 1 ustawy wypadkowej. Jeśli więc zdarzenie, w wyniku którego pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby, zostało uznane przez pracodawcę za wypadek przy pracy, to od pierwszego dnia choroby jest on uprawniony do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Po przerwie w niezdolności do pracy, nawet jeśli w tym czasie miała miejsce zmiana pracodawcy, pracownik nadal może otrzymywać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Warunkiem jest jednak istnienie związku obecnej niezdolności do pracy z wcześniej przebytym wypadkiem przy pracy.

Ważne: Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje także, gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w wyniku wcześniej stwierdzonego wypadku przy pracy.

Związek obecnej niezdolności do pracy z wcześniejszym wypadkiem pracownik dokumentuje odrębnym zaświadczeniem lekarskim. Z pytania wynika, że taki właśnie dokument został dostarczony pracodawcy.

W celu wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru należy jeszcze zażądać od pracownika przedłożenia kopii protokołu powypadkowego, w którym pracodawca uznał zdarzenie za wypadek przy pracy. Do czasu jego dostarczenia można wypłacić jedynie wynagrodzenie za pierwsze 33 (14) dni choroby, a następnie zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru (70% za czas pobytu w szpitalu). Jeśli pracownik uzupełni dokumenty już po wypłacie powyższych świadczeń, pracodawca dokona przekwalifikowania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku z ubezpieczania chorobowego na zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego oraz wyrówna świadczenie chorobowe do 100% podstawy wymiaru.

Zwracamy uwagę! Zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy zasiłkowej, roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Gdyby niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku chorobowego w wysokości 100% nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika, to termin 6 miesięcy należałoby liczyć od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.