Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 grudnia 2025 r. W połowie grudnia 2024 r. pracownik dostarczył powołanie do zawodowej służby wojskowej. Ma stawić się do wojska pod koniec grudnia br. Czy w takiej sytuacji pracownik albo pracodawca powinien rozwiązać umowę o pracę? Jeżeli tak, to jaką podstawę prawną zwolnienia należy wskazać w świadectwie pracy?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu umowa o pracę zawarta z pracownikiem wygaśnie z dniem stawienia się do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Strony tej umowy nie muszą podejmować żadnych czynności zmierzających do jej rozwiązania.
Zgodnie z art. 189 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248 ze zm.) stosunek pracy z pracownikiem powołanym do zawodowej służby wojskowej wygasa z dniem stawienia się do tej służby.
Stosunek służbowy żołnierza zawodowego powstaje w drodze powołania (na czas nieokreślony) na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do tej służby. Termin stawienia się do służby zawodowej określa rozkaz personalny. Przy czym pracownik powołany do zawodowej służby wojskowej zachowuje prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia od pracodawcy do końca miesiąca kalendarzowego, w którym jest obowiązany stawić się do pełnienia tej służby (tu: do wynagrodzenia za grudzień br.).
Pracodawca, wypełniając świadectwo pracy, generalnie musi wskazać tryb i podstawę prawną ustania zatrudnienia. W razie wygaśnięcia umowy o pracę odpowiedni zapis powinien zostać zamieszczony w ust. 4 lit. b) świadectwa pracy, który dotyczy wygaśnięcia stosunku pracy. W tym przypadku pracodawca jest zobowiązany do wskazania jedynie podstawy prawnej ustania zatrudnienia (ponieważ tryb jest podany w formularzy świadectwa) - w omawianej sprawie podstawą tą jest art. 189 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny.
|