Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Wysokość nagrody jubileuszowej dla pracownika

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wysokość nagrody jubileuszowej dla pracownika

Gazeta Podatkowa nr 30 (1801) z dnia 15.04.2021
Ewa Madejek

W firmie prywatnej wypłacamy nagrody jubileuszowe co 5 lat, począwszy od osiągnięcia przez pracownika 20 lat pracy w naszym zakładzie. Kilka miesięcy temu zmieniliśmy termin wypłaty wynagrodzenia na 10. dzień następnego miesiąca. Jubileuszówki obliczamy tak, jak ekwiwalent urlopowy. Zatem z jakich miesięcy należy przyjąć składniki zmienne do ustalenia jubileuszówki, gdy wynagrodzenia są wypłacane 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni?

Przy ustalaniu nagrody jubileuszowej na zasadach obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego i wypłacie wynagrodzeń 10. dnia następnego miesiąca składniki zmienne miesięczne przyjmuje się w średniej wysokości wypłaconej w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (tu: jubileuszówki), chociaż są one należne za miesiące je poprzedzające.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy oblicza się, stosując zasady dotyczące wynagrodzenia urlopowego, ze zmianami określonymi w § 15-19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. nr 2, poz. 14 ze zm.). Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu (jubileuszówki) w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu (jubileuszówki). Z kolei składniki zmienne przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, przyjmuje się w przeciętnej wysokości z okresu tych 3 miesięcy (przykład). Natomiast składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (jubileuszówki), wlicza się w średniej wysokości z tego okresu.

W przypadku nieprzepracowania pełnego okresu przyjmowanego do podstawy, wysokość tej podstawy należy dopełnić. W tym celu wynagrodzenie faktycznie wypłacone pracownikowi w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Dotyczy to takich nieobecności jak choroba czy urlop wypoczynkowy.

Nagrodę jubileuszową oblicza się na podstawie wynagrodzenia miesięcznego, dlatego pomija się wyliczenia z zastosowaniem współczynnika urlopowego.

Obliczenie kończy się na ustaleniu wynagrodzenia miesięcznego.

Przykład

Pracownik zatrudniony na pełny etat otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 4.200 zł, zmienne premie miesięczne do 20% wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatki za pracę w nocy. Pracownik 30 kwietnia 2021 r. nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej w wysokości 150% wynagrodzenia miesięcznego. Wynagrodzenia są w zakładzie wypłacane 10. dnia następnego miesiąca. Pracownikowi wypłacono premie: w styczniu 2021 r. w kwocie 420 zł (wynagrodzenie za grudzień 2020 r.), w lutym 2021 r. - w kwocie 360 zł (wynagrodzenie za styczeń 2021 r.) i w marcu 2021 r. - 630 zł (wynagrodzenie za luty 2021 r.). Ponadto otrzymał dodatki nocne w lutym 2021 r. w kwocie 147,20 zł (wynagrodzenie za styczeń 2021 r.) oraz w marcu 2021 r. - w wysokości 84 zł (wynagrodzenie za luty 2021 r.). W grudniu 2020 r. nie pracował w godzinach nocnych, nie otrzymał więc dodatków za pracę w nocy.

Ustalenie wysokości nagrody jubileuszowej dla pracownika:

- 4.200 zł + [(420 zł + 360 zł + 630 zł + 147,20 zł + 84 zł) : 3] = 4.747,07 zł;

- 4.747,07 zł × 150% = 7.120,61 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.