Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Różne nieobecności w jednym miesiącu a wynagrodzenie

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Różne nieobecności w jednym miesiącu a wynagrodzenie

Gazeta Podatkowa nr 73 (1739) z dnia 10.09.2020
Ewa Madejek

Pracownik wynagradzany stałym miesięcznym wynagrodzeniem został wezwany w dniu 11 sierpnia 2020 r. do sądu w charakterze świadka. Pracodawca zwolnił go w tym celu na 4 godziny z pracy. W okresie od 21 do 30 sierpnia 2020 r. pracownik przez 10 dni był niezdolny do pracy z powodu choroby, za czas której przysługiwało mu wynagrodzenie chorobowe. Jak należało ustalić wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca?

W sytuacji gdy pracownik wynagradzany stałym miesięcznym wynagrodzeniem jest nieobecny w danym miesiącu w pracy z różnych przyczyn, jego wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca oblicza się w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927). Stałe miesięczne wynagrodzenie zmniejsza się wówczas o kwoty obliczone za czas danej nieobecności. I tak, aby obliczyć stałe miesięczne wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, gdy pracownik jest nieobecny w pracy z powodu choroby lub innej nieobecności, za okres której przysługują mu świadczenia określone w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, należy:

  • podzielić stałe miesięczne wynagrodzenie przez 30, a następnie
     
  • pomnożyć tak otrzymaną kwotę przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim, a następnie
     
  • odjąć tak obliczone wynagrodzenie od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (§ 11 powołanego rozporządzenia).

Z kolei w przypadku nieobecności spowodowanej innymi przyczynami (np. urlop bezpłatny, nieobecność usprawiedliwiona niepłatna czy NN) oraz podjęcia lub zakończenia zatrudnienia w trakcie miesiąca, stałe miesięczne wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca oblicza się:

  • dzieląc stałe miesięczne wynagrodzenie przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a następnie
     
  • mnożąc tak otrzymaną kwotę przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn, a następnie
     
  • odejmując tak obliczoną kwotę od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (§ 12 wymienionego rozporządzenia).

Obliczone w podany sposób zmniejszenia stałego miesięcznego wynagrodzenia odejmuje się od pełnej kwoty tego wynagrodzenia należnego pracownikowi.

Przykład

Pełnoetatowy pracownik został wezwany w dniu 11 sierpnia 2020 r. do sądu w charakterze świadka. Zwolnienie z tego tytułu objęło 4 godziny pracy i pracownik nie zachował za nie prawa do wynagrodzenia. Dodatkowo od 21 do 30 sierpnia 2020 r. pracownik przez 10 dni był niezdolny do pracy z powodu choroby, za czas której przysługiwało mu wynagrodzenie chorobowe. Pracownik świadczy pracę w podstawowej organizacji czasu pracy, od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Przysługuje mu wyłącznie stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3.800 zł miesięcznie. Ustalenie wynagrodzenia pracownika za sierpień 2020 r.:

1) kwota zmniejszająca stałe wynagrodzenie za okres nieprzepracowany z powodu 4-godzinnej nieobecności spowodowanej stawiennictwem w sądzie w charakterze świadka:
3.800 zł : 160 godz. = 23,75 zł,
23,75 zł × 4 godz. = 95 zł,
2) kwota zmniejszająca stałe wynagrodzenie za okres nieprzepracowany z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą:
3.800 zł : 30 = 126,67 zł,
126,67 zł × 10 dni = 1.266,70 zł,
3) wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca:
3.800 zł - (95 zł + 1.266,70 zł) = 2.438,30 zł.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.