Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Wynagrodzenie za czas zwolnienia na dziecko do lat ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wynagrodzenie za czas zwolnienia na dziecko do lat 14

Gazeta Podatkowa nr 102 (1664) z dnia 23.12.2019
Ewa Madejek

Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie i czasami na podstawie decyzji pracodawcy premię uznaniową. Czy premię uznaniową z bieżącego miesiąca należy uwzględnić w wynagrodzeniu za dni zwolnienia na dziecko do lat 14?

Za czas zwolnienia od pracy na dziecko do lat 14 pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 188 § 1 K.p.). Ustalając wynagrodzenie za to zwolnienie, stosuje się zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop. Jednakże składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy. Tak wynika z § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927). Przy czym wynagrodzenie urlopowe ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, m.in. z wyłączeniem:

  • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
     
  • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
     
  • nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej.

Takie zasady ustanowiono w § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. nr 2, poz. 14 ze zm.).

Tak więc wynagrodzenie za czas zwolnienia pracownika na dziecko do lat 14 oblicza się jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, tylko zmienne składniki przyjmuje się z miesiąca, w którym przypadało zwolnienie od pracy. Do takich składników zalicza się np. zmienne premie regulaminowe, dodatki za pracę w nocy czy wynagrodzenie za nadgodziny dobowe. Natomiast premia uznaniowa ma charakter nagrody, a nie premii regulaminowej, gdyż przyznawana jest na zasadzie dobrowolnego uznania pracodawcy. Taka premia nie ma charakteru roszczeniowego i nie jest uwzględniana przy ustalaniu różnych świadczeń pracowniczych.

Tak też stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 stycznia 2015 r., sygn. akt II PK 56/14. Zdaniem SN tzw. premia uznaniowa, jeżeli nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego (wynagrodzenia służącego do ustalenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop) i tym samym nie może być uwzględniona przy ustalaniu wysokości odprawy emerytalnej przysługującej na podstawie art. 921 § 1 K.p. Na zasadzie analogii premii uznaniowej nie można więc też przyjąć przy obliczaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia pracownika na dziecko do lat 14, chyba że tylko z nazwy jest premią uznaniową, a wypłacana jest stale i systematycznie.

Przykład

Pracownik pełnoetatowy otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3.250 zł oraz od czasu do czasu na mocy decyzji pracodawcy premię uznaniową. W grudniu 2019 r. korzystał z 2 dni zwolnienia na dziecko do lat 14. Za grudzień br. pracodawca przyznał mu premię uznaniową w wysokości 1.000 zł. Wcześniej taką premię uznaniową otrzymał w kwietniu 2019 r., ale w innej wysokości.

Pracownikowi za grudzień br. należy wypłacić jego stałe miesięczne wynagrodzenie w kwocie 3.250 zł oraz premię uznaniową w wysokości 1.000 zł. W stałym miesięcznym wynagrodzeniu będzie się mieściło wynagrodzenie za pracę i za zwolnienie za dziecko do lat 14, gdyż w tym przypadku premia uznaniowa nie jest przyjmowana do obliczenia wynagrodzenia za czas zwolnienia.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.