Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Skutki zawarcia umowy o pracę na czas określony po ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Skutki zawarcia umowy o pracę na czas określony po umowie na zastępstwo

Gazeta Podatkowa nr 85 (1542) z dnia 22.10.2018
Aneta Dąbrowska, Ewa Madejek

Na okres nieobecności w pracy jednej z pracownic zawarliśmy z obcą osobą umowę na zastępstwo. Z dniem 31 października br. umowa ta ulegnie rozwiązaniu. Chcemy jednak dalej zatrudniać tę osobę w naszej firmie.


1) Czy w tej sytuacji od 1 listopada br. możemy zawrzeć z tą pracownicą umowę na czas określony? Jeżeli tak, to na jak długo i z jakim okresem wypowiedzenia?

Po rozwiązaniu umowy na zastępstwo z powodu powrotu do pracy osoby zastępowanej pracodawca może zawrzeć z pracownicą, która dotychczas była zatrudniona na zastępstwo, umowę na czas określony. Przy czym zawarcie umowy na czas określony jest limitowane.

Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony, zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy. Jednocześnie łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3. W przypadku gdy okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, odpowiednio od dnia następującego po upływie tych 33 miesięcy lub od dnia zawarcia 4 umowy o pracę na czas określony, pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony (art. 251 § 1 i 3 K.p. - Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.).

Należy dodać, że wskazanego przepisu nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:

a) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

b) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,

c) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,

d) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie

- jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Przepisów określających limity "33 i 3" nie stosuje się także w przypadku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu.

W przedstawionej sytuacji pracownicę można zatrudnić na 33 miesiące (w ramach 3 umów) na czas określony, licząc od 1 listopada 2018 r., czyli do 31 lipca 2021 r.

Umowy na czas określony wypowiadane są z zastosowaniem okresów wypowiedzenia obowiązujących przy umowach na czas nieokreślony, które, zgodnie z art. 36 § 1 K.p., wynoszą:

  • 2 tygodnie - przy zatrudnieniu w danym zakładzie krócej niż 6 miesięcy,
     
  • 1 miesiąc - jeżeli pracownik jest zatrudniony w danej firmie co najmniej 6 miesięcy,
     
  • 3 miesiące - przy co najmniej 3-letnim stażu zakładowym.


Umowa na zastępstwo nie wchodzi do ilościowych i terminowych limitów umów zawieranych na czas określony.


2) Czy zawarcie umowy od 1 listopada 2018 r. oznacza, że powinniśmy wyrejestrować tę pracownicę z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, a następnie z tym samym dniem zgłosić ją do nich?

NIE. W analizowanym przypadku pracodawca nie dokona wyrejestrowania pracownicy z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS. W rezultacie nie będzie musiał jej ponownie do nich zgłaszać.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo podlega - tak jak przy każdej umowie o pracę - obowiązkowi ubezpieczeń na ogólnych zasadach dotyczących pracowników. Obligatoryjne są więc dla niej ubezpieczenia społeczne wszystkich ryzyk, tj. emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe. Taki też charakter ma dla niej ubezpieczenie zdrowotne. Wymienionym ubezpieczeniom podlega ona od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Tak określają art. 13 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm.) oraz art. 69 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510 ze zm.).

Płatnik składek (pracodawca), po zatrudnieniu osoby na umowę o pracę w celu zastąpienia innego pracownika, zobowiązany jest zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS na druku ZUS ZUA. Natomiast po zakończeniu wykonywania pracy na podstawie wskazanej umowy zasadniczo powinien wyrejestrować ją z tych ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA.


Druki ZUS ZUA i ZUS ZWUA dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Składki ZUS.


Przy czym, jeżeli tak jak ma to miejsce w omawianym przypadku bezpośrednio po zakończeniu umowy o pracę (tu: w celu zastępstwa) zostanie z taką osobą zawarta kolejna umowa o pracę i pomiędzy dwiema umowami nie wystąpi ani jeden dzień przerwy, wtedy nie wyrejestrowuje się takiego pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS. Nie ulegnie w takiej sytuacji zmianie rodzaj i zakres ubezpieczeń. Nie zmieni się też kod tytułu ubezpieczenia takiej osobie.

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.