Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Dodatki za pracę w nocy w 2018 r.
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dodatki za pracę w nocy w 2018 r.

Gazeta Podatkowa nr 97 (1451) z dnia 4.12.2017
Ewa Madejek

Za czas pracy w porze nocnej ustalonej u danego pracodawcy pracownikowi przysługuje dodatek. Należny jest on za każdą godzinę takiej pracy, bez względu na to, czy jest ona wykonywana stale czy okazjonalnie. W określonych sytuacjach dodatek nocny może być zastąpiony ryczałtem. Jest on ustalany w oparciu o wynagrodzenie minimalne.

Praca w porze nocnej

Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 2100 a 700 (art. 1517 § 1 K.p.). Nie ma więc powszechnej pory nocnej, a każdy pracodawca może ją ustalić indywidualnie w podanym zakresie czasowym. W przypadku niewskazania 8 godzin pory nocnej w przepisach zakładowych przyjmuje się, że pora nocna obejmuje wszystkie 10 godzin. Wówczas za każdą godzinę pracy w tym czasie pracownikowi przysługuje prawo do dodatku za pracę w nocy.

Jak stanowi art. 1518 § 1 K.p. pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w nocy w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak widać z powołanej regulacji, ustawodawca odniósł stawkę dodatku nocnego do minimalnego wynagrodzenia za pracę, a nie do wynagrodzenia zasadniczego danego pracownika. Jednakże pracodawca ma prawo ustalić w przepisach wewnątrzzakładowych wyższą wysokość tego dodatku.

Powołany przepis ustanawia dodatek nocny za każdą godzinę takiej pracy. Nie oznacza to, że w przypadku krótszej niż godzina pracy w nocy lub niebędącej wielokrotnością pełnej godziny, pracownikowi dodatek nie przysługuje. Należy go wówczas ustalić w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego czasu.

Ryczałt za pracę w nocy

W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy, dodatek za pracę w nocy może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej (art. 1518 § 2 K.p.). Ryczałtu nie można zatem wprowadzić w stosunku do pracowników, którzy świadczą pracę w siedzibie zakładu pracy lub wykonują pracę w porze nocnej poza zakładem pracy wyłącznie okazjonalnie.

Wysokość ryczałtu za pracę w nocy ustalana jest w sposób szacunkowy i powinna odpowiadać liczbie przepracowanych godzin. Jednakże w sytuacji, gdy pracownik przepracuje mniejszą liczbę godzin w porze nocnej niż przyjęto przy ustaleniu ryczałtu, kwota ryczałtu nie powinna zostać zmniejszona. Natomiast gdyby ryczałt był zbyt niski ze względu na przyjęcie zbyt małej liczby godzin pracy w nocy lub zastosowanie zaniżonych stawek dodatku, pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty wyrównania.

Obliczanie dodatku nocnego

Podstawę do obliczenia dodatku nocnego stanowi minimalne wynagrodzenie za pracę. Od 1 stycznia 2018 r. wzrośnie ono do kwoty 2.100 zł. Wraz z jego podniesieniem wyższe też będą dodatki nocne.

Metoda obliczenia dodatku za 1 godzinę pracy w porze nocnej została określona w § 4b rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927). Z regulacji tej wynika, że przy ustalaniu dodatkowego wynagrodzenia za godzinę pracy w porze nocnej, minimalne wynagrodzenie za pracę dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

Przepis jednak nie określa, jak należy rozumieć sformułowanie "liczba godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu". Według Głównego Inspektoratu Pracy, który wypowiedział się w tej sprawie w piśmie z dnia 23 stycznia 2008 r., przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu należy rozumieć obowiązujący wymiar czasu pracy obliczony zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 130 K.p. Nie stosuje się więc jako dzielnika liczby godzin wynikających z rozkładu czasu pracy danego pracownika, ani liczby godzin faktycznie przez niego przepracowanych w danym miesiącu, tylko nominalną liczbę godzin do przepracowania obliczoną zgodnie z art. 130 K.p. Ze względu na to, że liczba nominalnych godzin do przepracowania jest zmienna w poszczególnych miesiącach roku, to i wysokość dodatków nocnych różni się w tych miesiącach.

Na wysokość dodatku nie ma natomiast wpływu wymiar czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik. Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej jest taka sama dla zatrudnionego na pełny etat, jak i na część etatu. Stawka godzinowa obliczona w oparciu o minimalne wynagrodzenie za pracę jest taka sama dla pracownika pełnoetatowego, jak i zatrudnionego na część etatu.

Wysokość dodatków za pracę w nocy w 2018 r.
Miesiąc Wysokość dodatku Czas pracy Wyliczenie
2,50 zł 168 godz. (2.100 zł : 168 godz.) = 12,50 zł; 12,50 zł × 20% = 2,50 zł
II 2,63 zł 160 godz. (2.100 zł : 160 godz.) = 13,13 zł; 13,13 zł × 20% = 2,63 zł
III 2,39 zł 176 godz. (2.100 zł : 176 godz.) = 11,93 zł; 11,93 zł × 20% = 2,39 zł
IV 2,63 zł 160 godz. (2.100 zł : 160 godz.) = 13,13 zł; 13,13 zł × 20% = 2,63 zł
V 2,63 zł 160 godz. (2.100 zł : 160 godz.) = 13,13 zł; 13,13 zł × 20% = 2,63 zł
VI 2,50 zł 168 godz. (2.100 zł : 168 godz.) = 12,50 zł; 12,50 zł × 20% = 2,50 zł
VII 2,39 zł 176 godz. (2.100 zł : 176 godz.) = 11,93 zł; 11,93 zł × 20% = 2,39 zł
VIII 2,39 zł 176 godz. (2.100 zł : 176 godz.) = 11,93 zł; 11,93 zł × 20% = 2,39 zł
IX 2,63 zł 160 godz. (2.100 zł : 160 godz.) = 13,13 zł; 13,13 zł × 20% = 2,63 zł
X 2,28 zł 184 godz. (2.100 zł : 184 godz.) = 11,41 zł; 11,41 zł × 20% = 2,28 zł
XI 2,50 zł 168 godz. (2.100 zł : 168 godz.) = 12,50 zł; 12,50 zł × 20% = 2,50 zł
XII 2,76 zł 152 godz. (2.100 zł : 152 godz.) = 13,82 zł; 13,82 zł × 20% = 2,76 zł

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.)

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.