Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Wynagrodzenie za pracę, gdy choroba przypada na dzień ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wynagrodzenie za pracę, gdy choroba przypada na dzień ustawowo wolny od pracy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (594) z dnia 10.12.2023

Pracownik jest zatrudniony w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku i wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości. Otrzymuje też dodatek stażowy zmniejszany proporcjonalnie za dni absencji chorobowych. W październiku 2023 r. pracownik chorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 21 października do 1 listopada 2023 r. Czy wynagrodzenie i dodatek za listopad 2023 r. podlegały obniżeniu za jeden dzień choroby?

Pracownik za listopad 2023 r. miał prawo do pełnej (niepomniejszonej) stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku stażowego oraz do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego za jeden dzień.

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje do niego prawo wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 K.p.). Absencja chorobowa, za którą pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych skutkuje obniżeniem wynagrodzenia za pracę ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości na zasadach określonych w § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927), dalej rozporządzenia o wynagrodzeniu. Przepis ten ma jednak zastosowanie do ustalenia wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca. Nie dotyczy więc pracownika z pytania, który w listopadzie 2023 r. przepracował pełny obowiązujący go wymiar czasu pracy. Oznacza to, że za ten miesiąc należało mu wypłacić pełne wynagrodzenie za pracę, a nie zmniejszone. 

MRiPSPotwierdził to resort pracy w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu 12 grudnia 2013 r. Czytamy w nim, że: "(...) zwrot »przepracowana część miesiąca« należy utożsamiać z sytuacją, w której pracownik przepracował tylko część obowiązującego go wymiaru czasu pracy w danym miesiącu z powodu korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Zdaniem Departamentu powołany wyżej przepis § 11 ust. 1 rozporządzenia nie obejmuje zatem sytuacji, gdy pracownik wprawdzie był nieobecny w pracy z powodu choroby przez część miesiąca, ale mimo to przepracował w tym miesiącu pełny wymiar czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje, zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy, wynagrodzenie za cały miesięczny wymiar czasu pracy, tj. pełne wynagrodzenie określone w stałej stawce miesięcznej. (...)".

Wyjaśnienie resortu należy analogicznie zastosować przy wypłacie dodatku stażowego. Co prawda z pytania wynika, że dodatek ten jest zmniejszany proporcjonalnie za dni absencji chorobowych, to jednak pracownik wypracował w listopadzie 2023 r. pełny obowiązujący go wymiar czasu pracy (choroba nie przypadła na żaden dzień roboczy pracownika, a więc nie spowodowała absencji w pracy). Stąd też uważamy, że nie powinno się w takim przypadku obniżać wysokości dodatku za ten miesiąc.

Dodajmy, że pracownikowi niezdolnemu do pracy z powodu choroby przysługuje wynagrodzenie chorobowe, o którym mowa w art. 92 K.p., lub zasiłek chorobowy. Są one wypłacane za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Na uprawnienie do świadczenia chorobowego nie ma wpływu fakt, iż niezdolność do pracy z powodu choroby przypada tylko na dni wolne od pracy (bez względu na to, czy chodzi o niedziele, święta czy też dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia roboczego). Pracownikowi z pytania należy więc za listopad 2023 r. wypłacić, obok pełnego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku stażowego, także jedną pełną dniówkę świadczenia chorobowego (odpowiednio w wysokości 80% lub 100% podstawy wymiaru).

Przykład

Zakładamy, że pracownik z pytania jest wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 3.900 zł, a dodatek stażowy wynosi 400 zł. 

Dla Prenumeratorów GOFIN

W listopadzie 2023 r., pomimo choroby przypadającej na pierwszy dzień tego miesiąca przepracował 20 dni z 20 dni obowiązujących do przepracowania.

Wynagrodzenie za pracę za listopad wyniosło łącznie 4.300 zł, w tym wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3.900 zł oraz dodatek stażowy w kwocie 400 zł. Ponadto pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe za jeden dzień.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.