Zamierzamy zatrudnić na czas określony osobę, która pracowała w naszej firmie w latach 2013-2015 w ramach umów terminowych (od 1 maja do 31 lipca 2013 r. na okres próbny oraz na czas określony od 1 kwietnia do 30 września 2014 r. i od 1 kwietnia do 30 września 2015 r.). Czy obecnie możemy ją zatrudnić najpierw na umowę na okres próbny, a następnie na czas określony?
Pracodawca z pytania może zawrzeć z pracownikiem zarówno umowę o pracę na okres próbny, jak i na czas określony.
Zasadą jest, że z pracownikiem podpisuje się jedną umowę na próbę, maksymalnie na 3 miesiące, aby sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy (art. 25 § 2 K.p.). Ustawodawca w art. 25 § 3 K.p. warunkowo dopuścił ponowienie takiego kontraktu w sytuacji, gdy:
W myśl powyższego, w okolicznościach opisanych w pytaniu możliwe jest zatrudnienie pracownika na podstawie umowy na okres próbny, w tym również na to samo stanowisko.
Z kolei ewentualną możliwość zawarcia z pracownikiem następnej umowy na czas określony należy ocenić z uwzględnieniem art. 251 K.p. w brzmieniu obecnym oraz obowiązującym przed wejściem w życie ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1220), dalej ustawy zmieniającej, tj. przed 22 lutego 2016 r., jak również przepisów przejściowych, tj. art. 14 ust. 4 ustawy zmieniającej. W myśl ostatniego z ww. przepisów, do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu 22 lutego 2016 r. stosuje się art. 251 K.p. w aktualnym brzmieniu (obowiązującym od 22 lutego 2016 r.), z tym że:
W okolicznościach opisanych w pytaniu, ostatnia z nawiązanych z pracownikiem umów zakończyła się przed 22 lutego 2016 r., a tym samym Czytelnik ma prawo wykorzystać w pełni obowiązujące obecnie limity.
Łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić jej rozwiązanie, nowej umowy o pracę na czas określony.
Zwracamy uwagę! Umowy o pracę wykonywane przed 22 lutego 2016 r. mają wpływ na długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony (także nieokreślony), który jest uzależniony od całego okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (art. 36 § 1 K.p.).
|