Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Dopuszczalność określenia zmiennego terminu wypłaty wynagrodzenia w przepisach zakładowych
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Dopuszczalność określenia zmiennego terminu wypłaty wynagrodzenia w przepisach zakładowych

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (549) z dnia 1.02.2022

Planujemy zmianę terminu wypłaty wynagrodzenia z ostatniego dnia miesiąca na 10. dzień kolejnego. Przy czym dwa razy w roku z powodu konieczności rozliczenia dotacji PFRON i dotacji oświatowej wypłata następowałaby 30. dnia miesiąca. W związku z tym 10 marca oraz 31 marca pracownicy otrzymaliby wynagrodzenie odpowiednie za luty i marzec, a 10 i 31 grudnia za listopad i grudzień. W konsekwencji tego w styczniu oraz w kwietniu nie byłoby wypłat. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Zasady wypłacania wynagrodzenia zostały określone w art. 85 § 1 i 2 K.p. W przywołanym przepisie ustawodawca wskazał, że należy je wypłacać:

  • co najmniej raz w miesiącu,
  • w stałym i ustalonym z góry terminie,
  • co do zasady z dołu,
  • niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, najpóźniej w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Mniej korzystne dla pracownika uregulowanie w zakładzie pracy zasad wypłaty wynagrodzenia będzie bezskuteczne, a w konsekwencji wobec pracowników będą miały zastosowanie normy ustawowe, zatem i tak wynagrodzenie będzie musiał pracodawca wypłacić zgodnie z zasadami wskazanymi w Kodeksie pracy.

Określenie, że wypłaty wynagrodzenia dokonuje się przynajmniej raz w miesiącu wyznacza pewną granicę, której przekroczenie będzie uznawane za niezgodne z prawem. Nie można zatem wypłacać go rzadziej, ale jednocześnie dopuszczalna będzie wypłata tzw. tygodniówek albo dniówek. Okres, o którym mowa w art. 85 § 1 K.p., oznacza kolejne dni, z których zgodnie z art. 112 K.c. ostatni przypada na dzień odpowiadający datą lub nazwą dniowi rozpoczynającemu bieg okresu miesięcznego (por. B. Wagner, Art. 85 Terminy wypłaty wynagrodzenia, w Kodeks pracy. Komentarz, wyd. VII, L. Florek (red.), Lex, 2017). Zatem, jeżeli w poprzednim miesiącu pracodawca wypłacił wynagrodzenie pierwszego dnia, to w następnym także powinno to nastąpić pierwszego dnia. Nie może przesunąć tej czynności na dziesiątego, gdyż wówczas odstęp pomiędzy wypłatami będzie dłuższy niż miesiąc. Przyjmuje się od wspomnianej reguły odstępstwo, w razie przesunięcia terminu wypłaty na stałe na inny dzień tygodnia, a i wtedy wzbudza to pewne wątpliwości. Tymczasem pracodawca z pytania chciałby wprowadzić termin ruchomy.

Ważne: Przepis stanowiący o minimalnej częstotliwości wypłaty wynagrodzenia jest bezwzględnie obowiązujący, zatem postępowanie wbrew niemu będzie traktowane w kategoriach wykroczenia.

Gwarancja periodyczności wynagrodzenia, jak uważa większość autorów, ma zapewnić pracownikowi stabilność w zakresie zaspokajania bieżących potrzeb zarówno jego, jak i jego rodziny, a ponadto zwykle wiąże się z terminami płatności gospodarstwa domowego takimi, jak czynsz, opłaty za energię elektryczną, gaz, usługi telekomunikacyjne.

Wynagrodzenie powinno być płatne w stałym i z góry określonym terminie. Spełnienie tego warunku wymaga określenia w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy konkretnego dnia miesiąca (dnia tygodnia, w przypadku tygodniówek), w którym będzie to następowało. Ze względu na wskazaną wcześniej okresowość (cykliczność) wynagrodzenia powinien to być ten sam np. ostatni dzień każdego miesiąca, a w przypadku tygodniówek - ten sam dzień tygodnia np. każdy piątek. Dzień oznaczony w danym zakładzie pracy jako termin płatności jest jednocześnie dniem wymagalności wynagrodzenia, od którego liczy się przedawnienie.

Zwracamy uwagę! Terminowa wypłata wynagrodzenia jest obowiązkiem pracodawcy, a uchybienie temu obowiązkowi stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny art. 282 § 1 pkt 1 K.p. 

GIPPrzy czym w opinii Głównego Inspektora Pracy wyrażonej w piśmie z 21 grudnia 2021 r. (znak GIP-GBI.0701.134.2021.2): "(...) Z punktu widzenia prawa pracy dopuszczalna jest wypłata wynagrodzenia w terminie poprzedzającym termin określony w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy jako termin wypłaty wynagrodzenia za pracę (wykroczenie, o którym mowa w art. 282 § 1 pkt 1 K.p. popełnia m.in. ten, kto wypłaca wynagrodzenie po ustalonym terminie). (...)". Jednakże w przepisach zakładowych, pracodawca powinien określić termin stały i jednolity.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.