POLECAMY |
||
Jak powinniśmy ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia za urlop ze składników zmiennych miesięcznych, jeżeli w jednym z trzech miesięcy poprzedzających urlop na skutek przesunięć wypłacono wynagrodzenia dwukrotnie (na początku i na koniec miesiąca), a w kolejnym w ogóle?
Zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy określa art. 172 K.p. oraz przepisy rozporządzenia urlopowego. Stosownie do powołanych regulacji, składniki wynagrodzenia mające charakter zmienny (np. wynagrodzenie godzinowe, akordowe, miesięczna prowizja), przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3, a w razie znacznego wahania ich wysokości do 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (§ 8 ust. 1-2 rozporządzenia urlopowego). Stanowi ono podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego, które oblicza się:
Zwracamy uwagę! W literaturze przedmiotu można spotkać stanowisko, że za dzielnik do obliczenia stawki urlopowej przyjmuje się liczbę godzin przepracowanych w miesiącach z których, a nie za które przyjęto wynagrodzenie. Naszym zdaniem jest to wykładnia nieprawidłowa, a dzielnikiem powinna być liczba godzin przepracowanych w miesiącach, za które wynagrodzenie przyjęto do podstawy. Potwierdza to m.in. treść powołanego wyżej przepisu, która odnosi się do okresów, a nie miesięcy, z których ustalono podstawę oraz naczelna zasada zrównania stawki urlopowej z wynagrodzeniem za pracę.
W świetle art. 172 K.p. i § 8 ust. 1 rozporządzenia urlopowego, o podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego decyduje data rozpoczęcia urlopu. Względem tej daty przyjmuje się zaliczane składniki zmienne, mając na uwadze, że chodzi o te wypłacone w przypisanym okresie, bez względu na to czy przysługiwały za miesiąc bieżący, czy poprzedni. Przyjmowanie do podstawy wynagrodzenia z innych okresów przewidziano tylko wtedy, gdy za jakiś miesiąc nie przysługiwało (np. z powodu choroby). Zgodnie bowiem z § 11 ust. 1 rozporządzenia urlopowego, jeżeli przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, poprzedzający miesiąc wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe, pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie zmienne za okresy nie dłuższe niż miesiąc, przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy uwzględnia się najbliższe miesiące, za które pracownikowi przysługiwało takie wynagrodzenie. W przepisie tym jest mowa o miesiącach "za które" przysługiwało wynagrodzenie, co sugeruje, że nie ma podstaw do cofania się (przyjmowania wypłat ze starszych okresów), jeśli wynagrodzenie przysługiwało, lecz było wypłacone w innym miesiącu, jak to zapewne miało miejsce w okolicznościach z pytania.
Przykład |
Pracownik jest zatrudniony w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym i wynagradzany stawką godzinową. Uposażenia są w zakładzie wypłacane z częstotliwością miesięczną, 10. dnia następnego miesiąca, przy czym z powodu wydatków w okresie urlopowym, pracownicy zawnioskowali o przyspieszenie wypłaty za sierpień, na co pracodawca przystał, dokonując jej w ostatnim roboczym dniu tego miesiąca. To spowodowało, że w sierpniu 2021 r. wynagrodzenia wypłacono dwukrotnie (10. dnia za lipiec i 31. dnia za sierpień 2021 r.), a we wrześniu br. w ogóle.
Pracownik 12 listopada br. i w okresie od 27 do 31 grudnia 2021 r. korzystał/będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Podstawa wymiaru wynagrodzenia za urlop przypadający:
Dzielnikiem do uzyskania stawki za godzinę urlopu była/będzie w pierwszym przypadku suma godzin przepracowanych w lipcu, sierpniu i we wrześniu, a w drugim suma godzin przepracowanych we wrześniu i w październiku 2021 r.
|