Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Podwyższenie wynagrodzenia pracownika, któremu przyznano umiarkowany stopień niepełnosprawności
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Podwyższenie wynagrodzenia pracownika, któremu przyznano umiarkowany stopień niepełnosprawności

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (540) z dnia 10.09.2021

Zatrudniamy pracownika, który przez kilka miesięcy był niezdolny do pracy z powodu choroby. Po powrocie do pracy przedłożył orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Lekarz medycyny pracy wyraził zgodę na jego powrót na dotychczasowe stanowisko, z tym że obecnie pracownik wykonuje pracę po 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień. Czy mamy obowiązek podwyższyć jego wynagrodzenie?

W zależności od rodzaju stawki może to być konieczne.

Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości (art. 183c § 1 K.p.). Pracownik z niepełnosprawnością, objęty obniżonymi normami czasu pracy, korzysta jednak z nadzwyczajnej reguły ochronnej.

Ważne: Stosowanie obniżonych norm czasu pracy wobec pracownika z niepełnosprawnością nie może powodować obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości.

Z kolei godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadające osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu na obniżone normy czasu pracy, ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm. Tak stanowi art. 18 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573), dalej ustawy o rehabilitacji.

Zwracamy uwagę! Sąd Najwyższy w uchwale z 18 kwietnia 2000 r. (sygn. akt III ZP 6/00, OSNP 2000/20/740) wyjaśnił, że: "(...) Stosowanie skróconych norm czasu pracy może mieć miejsce już w chwili zatrudnienia pracownika (niepełnosprawnego, zaliczonego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności), ale może stać się aktualne dopiero w czasie trwania stosunku pracy (zatrudnienie niepełnosprawnego, którego zaliczono do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w czasie trwania zatrudnienia). Miesięczna stawka wynagrodzenia zasadniczego jest zatem taka sama, niezależnie od tego, czy skrócone normy obowiązywały od początku zatrudnienia, czy wprowadzono je w czasie trwania stosunku pracy. (...)".

Przykład

Pracodawca zatrudnia pracownika, który 16 sierpnia br. przedłożył orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Od tego dnia pracuje on w skróconych normach czasu pracy, tj. 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Dotychczas pracownik był wynagradzany stawką godzinową w wysokości 19 zł/godz. Stosunek powszechnej normy dobowej do skróconej wynosi 1,143 (8 godz. : 7 godz.), a zatem stawka godzinowa po przeliczeniu (od 16 sierpnia br.) wynosi 21,72 zł (19 zł x 1,143).

Przykład

Zakładamy, że pracownikowi wymienionemu w poprzednim przykładzie przysługuje stała stawka miesięczna, tj. 4.200 zł. Przejście na obniżone normy czasu pracy nie wpłynęło na jej wysokość.


Analogiczne wnioski przedstawił Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy w stanowisku z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie wykładni przepisów ustawy o rehabilitacji (znak GNP-306-023-102-1/14), będącym odpowiedzią na pytanie Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.


2) Czy podwyższenie godzinowej stawki wynagrodzenia wymaga aneksowania umowy?

W myśl art. 18 ustawy o rehabilitacji, stawki godzinowe ulegają podwyższeniu przy przejściu na obniżone normy. Brzmienie przepisu prowadzi do wniosku, iż przewidziany w nim skutek ma charakter jednorazowy oraz powstaje z mocy prawa. Jednak zgodnie z przepisami kodeksowymi, wygrodzenie za pracę stanowi istotny i konieczny element (warunek) umowy o pracę (art. 29 § 1 pkt 3 K.p.). Można go zmienić za pomocą wypowiedzenia zmieniającego lub niebudzącego wątpliwości porozumienia stron, tzw. aneksu do umowy. Przy czym zmiany na korzyść mogą wejść w życie także na skutek zgody dorozumianej, tj. przykładowo przez pobieranie podwyższonego wynagrodzenia (art. 11art. 42 § 1 K.p. oraz postanowienie SN z 25 kwietnia 2019 r., sygn. akt I PK 123/18 i wyrok SN z 21 października 2003 r., sygn. akt I PK 512/02, OSNP 2004/22/380).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.