Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Przeniesienie pracownika do innej pracy na okres nie dłuższy niż 3 ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przeniesienie pracownika do innej pracy na okres nie dłuższy niż 3 miesiące

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (529) z dnia 1.04.2021

Czy można przenieść pracownika do innej pracy na okres 6 miesięcy przypadających na przełomie 2 lat kalendarzowych? Czy przeniesienie do innej pracy może nastąpić równolegle z wypowiedzeniem zmieniającym warunki pracy, w którym nastąpi zmiana stanowiska pracy na takie, na którym pracownik wykonywał pracę w ramach przeniesienia?

Zgodnie z art. 42 § 4 K.p. przeniesienie do innej pracy jest alternatywą dla wypowiedzenia zmieniającego, jeśli zmiana ma charakter krótkotrwały i dotyczy tylko rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika. Inne zmiany, takie jak wymiar etatu lub wynagrodzenie wymagają już bezwzględnie albo zawarcia z pracownikiem porozumienia, albo dokonania wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy.

Ważne: Przeniesienie do innej pracy na mocy art. 42 § 4 K.p. jest możliwe w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy na okres wynoszący maksymalnie 3 miesiące w roku kalendarzowym, jeśli praca powierzana pracownikowi odpowiada jego kwalifikacjom oraz nie powoduje obniżenia wynagrodzenia pracownika.

W praktyce jest to więc polecenie służbowe pracodawcy wykonywania innej pracy przez czas określony, nie dłuższy niż 3 miesiące, z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia. Do jego realizacji dochodzi znacznie szybciej niż w wyniku wypowiedzenia zmieniającego i co ważne nie wymaga konsultacji ze związkami zawodowymi.

Oceniając powyższą instytucję Sąd Najwyższy w wyroku z 3 września 2019 r. (sygn. akt I PK 105/18, BSN-IPiUS.2020/5-6/24) przyjął, że:

  • powierzenie innej pracy może obejmować łącznie okres następujących kolejno po sobie 6 miesięcy, jeśli przypada on ściśle od dnia 1 października jednego roku do dnia 31 marca następnego roku; w takim przypadku w jednym roku kalendarzowym praca inna niż określona w umowie o pracę zostanie powierzona pracownikowi na okres do 3 miesięcy i w kolejnym (bezpośrednio następnym) roku kalendarzowym również na okres do 3 miesięcy,
  • czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy może służyć w szczególności przygotowaniu się pracodawcy do dokonania właściwej czynności prawnej, uzasadnionej zmianami organizacyjnymi, jaką jest wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy, co może być podyktowane zwłaszcza zmianami w strukturze zakładu pracy, zmianami schematu organizacyjnego i regulaminu, w tym likwidacją stanowiska pracy zajmowanego dotychczas przez pracownika.

Sąd Najwyższy wyraźnie podkreślił, że działania takie nie naruszają ani art. 42 § 4 K.p., ani nie stanowią obejścia prawa (art. 58 § 1 K.c. w związku z art. 300 K.p.), jeżeli wymagają tego usprawiedliwione, obiektywnie istniejące potrzeby pracodawcy.

Przykład

Pracodawca reorganizując struktury zakładu podjął decyzję o likwidacji jednego z działów, a dotychczas w nim zatrudnionych pracowników zaplanował od 1 lutego 2021 r. przenieść do innych działów oraz do nowo powstałego. Proces przekształceń rozpoczął się w październiku 2020 r. Jednemu z pracowników likwidowanego działu już od 1 listopada do 31 grudnia 2020 r., a następnie od 1 stycznia do 31 marca 2021 r. powierzył na podstawie art. 42 § 4 K.p. inną pracę w powstającym dziale. W ostatnich dniach grudnia 2020 r. pracownik ten otrzymał wypowiedzenie zmieniające w zakresie stanowiska pracy i działu w firmie, na mocy którego od 1 kwietnia 2021 r. jest specjalistą w nowej jednostce organizacyjnej. Wypowiedzenie było skutkiem odmowy podpisania przez pracownika porozumienia zmieniającego w tym zakresie. Pracodawca miał prawo do powierzenia pracownikowi wykonywania innej pracy zgodnie z art. 42 § 4 K.p. na czas do wejścia w życie zmiany wynikającej z wypowiedzenia zmieniającego, mimo że w sumie zmiana trwała przez 5 miesięcy, gdyż 2 pierwsze miesiące przypadały w 2020 r., a 3 kolejne już w 2021 r.

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.