Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Umowa terminowa z młodocianym w celu nauki zawodu w świetle limitów ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Umowa terminowa z młodocianym w celu nauki zawodu w świetle limitów 3/33

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 (517) z dnia 1.10.2020

Zamierzamy zawrzeć umowę na czas określony z osobą, którą wcześniej zatrudnialiśmy na podstawie umowy o pracę w celu nauki zawodu na czas określony wynoszący 36 miesięcy. Czy jest to dopuszczalne, czy też powinniśmy podpisać z nią umowę na czas nieokreślony?

Nie ma przeszkód prawnych aby z osobą, o której mowa w pytaniu, zawrzeć umowę o pracę na czas określony.

Do zawierania i rozwiązywania z młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego mają zastosowanie przepisy kodeksowe dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony ze zmianami przewidzianymi w art. 195 i 196 K.p. (art. 194 K.p.). Przypadki, kiedy dopuszczalne jest zawarcie z pracownikiem młodocianym umowy terminowej zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2018 r. poz. 2010 ze zm.), dalej rozporządzeniu. Zgodnie z § 9 tego aktu prawnego, pracodawca zatrudniający większą liczbę młodocianych, niż wynika to z jego potrzeb, może zawrzeć z młodocianym umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego na czas określony, jednak nie krótszy niż okres kształcenia. Nauka zawodu trwa nie dłużej niż 36 miesięcy, przy czym okres ten może być wydłużony, gdy młodociany nie otrzymał promocji do klasy programowo wyższej.

Z kolei okres zatrudnienia w ramach umowy na czas określony nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów przekraczać trzech, tzw. limity 3/33 (art. 251 § 1 K.p.). W razie przekroczenia choćby jednego z tych limitów, pracownik odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na czas nieokreślony. Z treści art. 251 § 4 K.p. wynika, że limitów 3/33 nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:

  • w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
     
  • w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
     
  • w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
     
  • w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.

Dodatkowo związanie się takimi umowami powinno służyć zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania pracodawcy oraz być niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

W związku z powyższym powstało pytanie, czy terminowa umowa zawarta z pracownikiem młodocianym w celu nauki zawodu jest wyłączona z limitów 3/33? 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej O zajęcie stanowiska w tej sprawie zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy 26 sierpnia 2020 r. czytamy, że: "(...) przepisy art. 251 Kodeksu pracy nie mają zastosowania do tej kategorii pracowników. Celem tych przepisów jest bowiem ograniczenie nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony.

Zatrudnienie pracownika młodocianego w ramach umowy o pracę jest dopuszczalne m.in. w celu przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy).

Do zawierania i rozwiązywania z młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony ze zmianami, o których mowa w art. 195 i 196 K.p. (art. 194 K.p.). Zatrudnianie młodocianych w ramach nauki zawodu obejmuje przygotowanie teoretyczne jak i praktyczne do wykonywania danego zawodu.

Natomiast przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2018 r. poz. 2010 z późn. zm.) określają, że umowę o pracę, w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu, zawiera pracodawca z młodocianym. Odbywa się to w terminie przyjęć kandydatów do branżowych szkół I stopnia (§ 5); nauka zawodu trwa nie dłużej niż 36 miesięcy (§ 6 ust. 1). Oznacza to, że umowa o pracę zawarta z pracownikiem młodocianym zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego zawierana jest na czas określony i rozwiązuje się po upływie okresu przygotowania zawodowego. (...)".

W świetle powołanego stanowiska resortu pracy, terminowa umowa o pracę zawarta z młodocianym w celu przygotowania zawodowego nie wchodzi do limitów 3/33. Tym samym pracodawca z pytania może zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony, która będzie pierwszą wliczaną do ww. limitów.

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.