Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Obliczanie wynagrodzenia urlopowego po zmianie organizacji pracy

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Obliczanie wynagrodzenia urlopowego po zmianie organizacji pracy

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (513) z dnia 1.08.2020

Pracownik jest zatrudniony w systemie przerywanym i wynagradzany stawką miesięczną. W kwietniu i maju br. pracował bez przerw przez co nie otrzymał składnika zmiennego w postaci połowy wynagrodzenia za każdą godzinę przerwy. Od czerwca br. jego rozkład ponownie przewiduje przerwy. Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wykorzystany w lipcu br.?

W myśl art. 172 zd. 1 K.p., za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. W celu realizacji tej reguły:

  • składniki stałe miesięczne (np. stawkę zasadniczą) uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w kwocie należnej w miesiącu korzystania z urlopu, a w praktyce wypłaca w całości,
     
  • składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż miesiąc (tu wynagrodzenie za przerwy) uwzględnia się w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 (przy znacznych wahaniach nie więcej niż 12) miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu,
     
  • składniki za okresy dłuższe od miesiąca wypłaca się w przyjętych terminach wypłaty tych składników, traktując urlop na równi z okresem wykonywania pracy (nie kwalifikuje się ich do podstawy urlopowej).

Tak wynika z § 7 i 8 ust. 1-2 oraz § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego... (Dz. U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.), dalej rozporządzenia urlopowego.

Ważne: W razie zmiany w zmiennych składnikach wynagrodzenia za okres do miesiąca, lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystywania tego urlopu, podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian (§ 10 rozporządzenia urlopowego).

Powołany przepis ma zasadnicze znaczenie w okolicznościach podanych w pytaniu, gdyż reguluje sposób postępowania w razie zmian płacowych, tj. zarówno wprowadzenia lub rezygnacji z wybranego elementu płacowego (zmiana w składnikach), a także podwyżki lub obniżenia przysługującej stawki (zmiana wysokości). Obydwie okoliczności wymagają przeliczenia podstawy wymiaru, ewentualnie pominięcia miesięcy, w których dany składnik przysługiwał lub nie przysługiwał. Nie mamy jednak pewności czy w rozpatrywanym przypadku doszło do takich zmian. Brak przerw generujących wynagrodzenie w okresie wymienionym w pytaniu mogło bowiem wynikać z dwóch przyczyn. Po pierwsze ze zmiany obowiązującego systemu i wtedy należałoby uznać, że po powrocie do systemu przerywanego wymagane jest przeliczenie, ponieważ na okres zmiany pracownik utracił prawo do dodatków, a następnie ponownie je uzyskał. Po drugie ze zwykłego planowania pracy i wtedy przeliczenia nie są wymagane, dlatego, że nie nastąpiła żadna zmiana w składnikach, a jedynie składniki te nie wystąpiły. W literaturze przedmiotu dominuje przy tym pogląd, że przerwy w systemie przerywanym, na wzór tzw. przerw lunchowych (por. stanowisko resortu pracy w sprawie przerw lunchowych udostępnione naszemu Wydawnictwu 9 stycznia 2018 r.), nie muszą przypadać w każdym dniu.

Zwracamy uwagę! System przerywany przewiduje wykonywanie pracy według z góry ustalonego rozkładu, przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za jej czas pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju (art. 139 § 1 K.p.).

Przykład

Pracownik wynagradzany stawką miesięczną jest objęty systemem przerywanym i zasadniczo pracuje od 700 do 1000 i od 1330 do 1830, przy czym w dniach gdy przerwa nie jest niezbędna od 700 do 1500. W okresie od 1 kwietnia do 31 maja 2020 r. nie było potrzeby stosowania przerw.

Od 1 lipca 2020 r. pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym. Ponieważ nie nastąpiła zmiana w składnikach wynagrodzenia (utrata/uzyskanie jakiegoś elementu) ani tym bardziej zmiana wysokości tych składników (podwyżka/obniżka), nie ma podstaw do przeliczeń. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy ze składników zmiennych pracodawca przyjął kwoty wypłacone od kwietnia do czerwca 2020 r. (czyli tylko wynagrodzenie za przerwy w pracy przypadające w czerwcu br.). Tak ustaloną podstawę podzielił przez łączną liczbę godzin przepracowanych w tych miesiącach, a następnie pomnożył przez liczbę godzin urlopu.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.