Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Podpisanie umowy i innych dokumentów związanych z pracą przez pracownika ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Podpisanie umowy i innych dokumentów związanych z pracą przez pracownika młodocianego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (504) z dnia 10.03.2020

Zamierzamy zatrudnić pracownika młodocianego. Kto w jego imieniu powinien podpisać umowę o pracę, a także inne dokumenty związane z pracą?

Młodociany sam podpisuje dokumenty związane ze stosunkiem pracy, ale gdy stosunek ten sprzeciwia się jego dobru, przedstawiciel ustawowy może go rozwiązać.

Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat (art. 190 § 1 K.p.). Co do zasady zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 15 lat, za wyjątkiem sytuacji, gdy:

  • osoba ta ukończyła ośmioletnią szkołą podstawową i zostanie zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym kończy 15 lat,
     
  • osoba ta ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową i zostanie zatrudniona w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu,
     
  • osoba ta nie ukończyła ośmioletniej szkoły podstawowej, ale zostanie zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy (art. 191 § 21-23 K.p.).

Sposób składania oświadczeń woli w przypadku osoby młodocianej został uregulowany w Kodeksie cywilnym. W myśl art. 15 K.c., małoletni, który ukończył lat 13, a nie uzyskał pełnoletności ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a to oznacza, że dla ważności zawartej z nim umowy niezbędna jest zgoda przedstawiciela ustawowego (umowa z młodocianym bez zgody jego przedstawiciela jest nieważna). Zwrócić jednak należy uwagę na przepis art. 22 § 3 K.p., który jest normą szczególną względem art. 15 K.c.

Ważne: Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności prawnych, które dotyczą tego stosunku bez zgody przedstawiciela ustawowego i dopiero, gdy stosunek pracy sprzeciwia się dobru młodocianego, jego przedstawiciel ustawowy za zezwoleniem sądu opiekuńczego może taką umowę o pracę rozwiązać.

Podpisywanie pozostałych dokumentów związanych ze stosunkiem pracy także nie wymaga zgody przedstawiciela ustawowego, przy czym są informacje dotyczące bezpieczeństwa pracy młodocianego, które bezwzględnie należy rodzicowi lub opiekunowi przekazać. Przykładem może być ocena ryzyka zawodowego, która jest niezwykle istotna dla podjęcia decyzji o zawarciu umowy o pracę, zatem także przedstawiciel ustawowy powinien tę ocenę znać i to jeszcze zanim dojdzie do nawiązania stosunku pracy.

Zwracamy uwagę! Inne zasady obowiązują w przypadku wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16. roku życia, które nie podejmuje pracy na zasadach określonych przez Kodeks pracy dla młodocianych. Praca taka jest dozwolona wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową (art. 3045 K.p.). Przyjmuje się, że w takim przypadku łączący strony stosunek nie ma charakteru pracowniczego tylko cywilnoprawny, a w konsekwencji dla jego zawarcia niezbędna jest zgoda przedstawiciela ustawowego. Brak takiej zgody powoduje nieważność umowy, gdyby jednak doszło do jej zawarcia, to strona, która tego dokonała z osobą ograniczoną w zdolności do czynności prawnych, nie będzie mogła jednostronnie się z niej wycofać. Chcąc się "uwolnić" od umowy, będzie musiała wyznaczyć przedstawicielowi ustawowemu osoby posiadającej częściową zdolność do czynności prawnych odpowiedni termin do potwierdzenia. Dopiero po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu staje się wolna od zobowiązań wynikających ze stosunku prawnego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.