Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Możliwość cofnięcia wypowiedzenia umowy o pracę złożonego pracownicy w ciąży

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Możliwość cofnięcia wypowiedzenia umowy o pracę złożonego pracownicy w ciąży

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (503) z dnia 1.03.2020

Rozwiązaliśmy z pracownicą umowę o pracę. Po kilku dniach była już pracownica powiadomiła nas, że jest w ciąży. Jak należy złożyć oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia?

W myśl art. 32 K.p. każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. W sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy (art. 300 K.p.). Zgodnie natomiast z art. 60 K.c., z zastrzeżeniem wyjątków, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli). W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę istnieją przepisy Kodeksu pracy w tym zakresie. W myśl bowiem art. 30 § 3 K.p., oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.

Inaczej jest z cofnięciem wypowiedzenia. Przepisy prawa pracy nie regulują zasad składania takiego oświadczenia, a to oznacza, iż w tej sprawie należy kierować się wyłącznie przepisami Kodeksu cywilnego.

Ważne: Zgodnie z art. 61 § 1 K.c., odwołanie oświadczenia woli jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

Z powyższego zostało wywiedzione, że odwołanie oświadczenia w późniejszym czasie jest możliwe tylko za zgodą drugiej strony i w tych przypadkach, gdy odwołaniu nie sprzeciwiają się przepisy szczególne lub natura danego stosunku prawnego. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 17 listopada 1989 r. (sygn. akt II SA 1177/89, ONSA 1989/2/95) zauważył, że: "(...) Wprawdzie wypowiedzenie stosunku pracy jest jednostronną czynnością prawną, jednakże cofnięcie wypowiedzenia jest skuteczne tylko pod warunkiem zgody drugiego podmiotu stosunku pracy. (...)".

Aktywne druki i formularze Wzory oświadczeń w sprawie rozwiązania umowy o pracę dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl.

Przepisy nie regulują w jakiej formie pracownik może wyrazić zgodę na takie odwołanie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. Skuteczna zatem będzie zarówno taka wyrażona ustnie, jak i w sposób dorozumiany (zgodę można wnioskować na podstawie przystąpienia przez pracownika do pracy). Bardziej właściwe będzie jednak, jeżeli pracodawca zadba o to, aby oświadczenie pracownika było sporządzone w formie pisemnej.

Decyzja pracownika, co do przyjęcia lub odrzucenia cofnięcia wypowiedzenia powinna zostać złożona dobrowolnie. Pracodawca nie może wymagać od pracownika, aby ten na nowe oświadczenie pracodawcy przystał, tym bardziej, że wcale nie musi ono być dla niego korzystne.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.