Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Informacje o osobie zastępowanej w treści umowy o pracę

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Informacje o osobie zastępowanej w treści umowy o pracę

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (498) z dnia 10.12.2019

Zamierzamy przyjąć pracownika na zastępstwo. Czy w świetle przepisów RODO w umowie należy podać imię i nazwisko zastępowanego oraz przyczynę jego nieobecności?

W określonych okolicznościach wpisanie do umowy o pracę zawartej w celu zastępstwa imienia i nazwiska pracownika zastępowanego byłoby zgodne z prawem, niemniej cel umowy można też wykazać w inny sposób. Nie ma natomiast podstaw do podawania przyczyny nieobecności zastępowanego.

Umowa na zastępstwo jest umową na czas określony, która ze względu na swój cel (zastąpienie pracownika podczas usprawiedliwionej nieobecności w pracy) jest wyłączona spod limitów wskazanych w art. 251 § 1 K.p., tj. maksymalnie 3 umów i okresu zatrudnienia wynoszącego łącznie 33 miesiące (tzw. limity 3/33). Musi ona przy tym służyć zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i być niezbędna w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy (art. 251 § 4 pkt 1 K.p.).

Ważne: W razie zawarcia umowy o pracę na czas określony wyłączonej z limitów 3/33, w umowie określa się jej cel lub okoliczności danego przypadku, przez zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie takiej umowy (art. 29 § 11 K.p.).

Przy umowie na zastępstwo możliwe jest wskazanie imienia i nazwiska pracownika zastępowanego. Czy jednak przyjęcie takiego rozwiązania będzie prawidłowe z punktu widzenia przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE... (Dz. Urz. UE L 119/1 z 4.5.2016), dalej RODO?

Co do zasady, zgodnie z art. 6 RODO przetwarzanie danych osobowych jest zgodne z prawem, jeżeli osoba, której dane dotyczą wyraziła na to zgodę lub gdy ich przetwarzanie jest niezbędne do:

  • wykonania umowy, której stroną jest ta osoba,
     
  • wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze,
     
  • ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, lub innej osoby fizycznej,
     
  • wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi,
     
  • celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią.

Można by uznać, że w przypadku zawierania umowy na zastępstwo, podstawę do podania w niej imienia i nazwiska osoby zastępowanej mogłyby stanowić: obowiązek ciążący na pracodawcy, cel wynikający z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora albo zgoda pracownika. Ponieważ powołany art. 29 § 11 K.p. nie wymienia imienia i nazwiska pracownika zastępowanego jako elementu niezbędnego dla ważności umowy, jego podanie nie będzie wynikało z obowiązku prawnego.

Pozostaje jeszcze zgoda zastępowanego pracownika albo powołanie się przez pracodawcę na swój prawnie uzasadniony interes. Ten ostatni niewątpliwie istnieje, ale zatrudniający nawet bez wskazania w umowie z osobą zastępującą imienia i nazwiska osoby zastępowanej będzie w stanie go wykazać. Wystarczy podać przyczynę oraz stanowisko. Tym samym posłużenie się danymi pracownika korzystającego z usprawiedliwionej nieobecności w pracy będzie zbędne.

Ważne: Zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. c RODO, przetwarzanie danych osobowych musi być adekwatne, stosowne oraz ograniczone do tego, co niezbędne do celów, w których są przetwarzane tzw. "minimalizacja danych".

Podobnie będzie ze zgodą, która, o ile spełniałaby warunki dla niej wymagane, o których mowa w art. 4 pkt 11 RODO (dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli) mogłaby stanowić podstawę przetwarzania danych zastępowanego w omawianym celu, ale w przedstawionych okolicznościach mogłaby zostać uznana za nadmiarową. Tak wynika z wyroku TSUE z 24 czerwca 2010 r. (Sprawa C-98/09 Francesci Sorge przeciwko Poste Italiane SpA), gdzie stwierdzono, że umowa na zastępstwo może ograniczać się jedynie do przyczyny zawarcia umowy i nie musi zawierać nazwiska zastępowanego.

Nie ma natomiast podstaw do podawania przyczyny nieobecności zastępowanego, zwłaszcza, że może ona mieć charakter danej wrażliwej.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.