Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Wypłata wynagrodzenia za pracę wykonaną w dni objęte zwolnieniem lekarskim
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wypłata wynagrodzenia za pracę wykonaną w dni objęte zwolnieniem lekarskim

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (487) z dnia 1.07.2019

Pracownik w dniu 29 marca br. po pracy udał się do lekarza, który wystawił mu zwolnienie na dzień badania, a także dzień poprzedzający, w którym również świadczył pracę. Czy należało wypłacić mu za te dni wynagrodzenie za pracę, czy zasiłek chorobowy?

Pracownikowi za pracę świadczoną 28 i 29 marca br. przysługiwało wynagrodzenie.

Za pracę wykonaną przysługuje wynagrodzenie, dlatego należy przyjąć, że umowa o pracę ma charakter ekwiwalentny. Potwierdza to treść art. 22 K.p., zgodnie z którym przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Od reguły wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę przewidziano wyjątki. Jeden z nich wynika z treści art. 82 § 1 K.p., w myśl którego wynagrodzenie nie jest należne za wadliwe wykonanie produktów lub usług z winy pracownika. Poza tym przepisy dopuszczają także możliwość odpowiedniego zmniejszenia wynagrodzenia, jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi.

Przepisy prawne Przepisy z zakresu prawa pracy dostępne są
w serwisie www.przepisy.gofin.pl

Pomimo ekwiwalentności stosunku pracy, istnieje także obowiązek wynagradzania pracownika za czas jej niewykonywania. Fakt ten wynika z ryzyka, jakie ponosi pracodawca w związku z prowadzoną przez siebie działalnością (art. 117 K.p.). Pracownikowi przysługuje więc wynagrodzenie, jeżeli był gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy (wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia). Pracownik zachowuje także prawo do wynagrodzenia wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 zd. 2 K.p.). Jedną z takich norm jest art. 92 § 1 K.p., zgodnie z którym za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 (14) dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownik zachowuje prawo, co do zasady, do 80% wynagrodzenia. Natomiast za czas niezdolności do pracy, trwającej łącznie dłużej niż 33 (14) dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w ustawie zasiłkowej.

Ważne: Zasiłek chorobowy nie przysługuje za czas niezdolności do pracy, za którą pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Analogicznie wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Biorąc pod uwagę powyższe, zwłaszcza charakter stosunku pracy (jego ekwiwalentność), a także fakt, że pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia należy stwierdzić, że nie można pracownika go pozbawić, nawet jeżeli zwolnienie lekarskie obejmie dzień wykonywania pracy. Tak samo trzeba będzie je wypłacić, jeżeli pracownik przepracuje tylko część dnia, w którym następnie zostanie uznany za niezdolnego do pracy, z tym że oprócz wynagrodzenia za pracę ustalonego za czas faktycznie przepracowany, pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe (zasiłek). Pisaliśmy na ten temat wielokrotnie, m.in. w UiPP nr 10/2019, str. 19-20.

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.