Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi powołanemu na ćwiczenia ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi powołanemu na ćwiczenia wojskowe?

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (462) z dnia 10.06.2018

Pracownik jest zatrudniony na czas określony do 10 października 2018 r. Obecnie otrzymał powołanie na ćwiczenia wojskowe, które mają się odbywać do końca września. Czy możemy z tym pracownikiem rozwiązać umowę o pracę?

Nie. W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem (zakończeniem), umowa o pracę nie może być przez pracodawcę wypowiedziana ani rozwiązana. Tak wynika z art. 118 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1430 z późn. zm.), dalej ustawy.

Stosunek pracy zatrudnionego, który został powołany do odbycia czynnej służby wojskowej, do której zalicza się m.in. ćwiczenia wojskowe, podlega szczególnej ochronie. Na czas ćwiczeń pracodawca udziela mu urlopu bezpłatnego, podczas którego zachowuje on wszystkie uprawnienia za wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (art. 124 ustawy). W tym okresie żołnierz otrzymuje uposażenie zasadnicze od wojska oraz ma prawo do rekompensaty. Co do zasady, pracodawca nie może wobec takiej osoby podejmować kroków zmierzających do rozwiązania umowy. Wypowiedzenie trwające w chwili otrzymania przez pracownika karty powołania oraz mające miejsce w trakcie odbywania służby, staje się bezskuteczne (art. 118 ust. 2 ustawy). Oznacza to, że pomimo jego wręczenia, powołany do czynnej służby wojskowej pozostaje w stosunku pracy.

Przykład

Pracownikowi wręczono wypowiedzenie. Jego termin upływa 30 czerwca 2018 r. W dniu 11 maja br. zatrudniony odebrał na poczcie list polecony z kartą powołania do czynnej służby wojskowej, zgodnie z którą ma się on stawić na kilkutygodniowe ćwiczenia wojskowe 5 lipca br. W takim przypadku wypowiedzenie umowy o pracę staje się bezskuteczne.


Te same zasady dotyczą stosunku pracy podjętego na okres próbny. Dodatkowo, jeżeli okres próby będzie upływał po powołaniu do czynnej służby wojskowej, taki stosunek pracy zostanie uznany za zawarty na czas nieokreślony (art. 118 ust. 3 ustawy). Powyższe nie ma zastosowania w przypadku umowy na czas określony, która ulegnie zakończeniu z dniem w niej wskazanym.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na okres próbny od 1 marca do 31 maja 2018 r. W dniu 30 maja br. został powołany na dwa miesiące do odbycia czynnej służby wojskowej (ćwiczenia). W tej sytuacji jego umowa przekształciła się w umowę na czas nieokreślony.

Gdyby jednak strony łączył stosunek pracy na czas określony, to wówczas z nastaniem dnia wskazanego w umowie doszłoby do jej rozwiązania.


Zwracamy uwagę!
Ochrona przed zwolnieniem nie ma zastosowania w razie powołania na ćwiczenia wojskowe mające trwać tylko jeden dzień (art. 118 ust. 4 ustawy). Poza tym, o ile wystąpią ku temu przesłanki, zatrudniający ma prawo rozwiązać umowę dyscyplinarnie (bez wypowiedzenia z winy pracownika) oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy. W tych przypadkach rozwiązanie stosunku pracy następuje na zasadach ogólnych.

Na pracodawcy spoczywają jeszcze inne obowiązki. Pracownik, któremu doręczono wezwanie do odbycia służby ma prawo do: dwóch dni zwolnienia od pracy, jeżeli doręczono mu kartę powołania do zasadniczej lub okresowej służby wojskowej i jednego dnia w przypadku:

  • doręczenia karty powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych trwających powyżej trzydziestu dni,
     
  • pełnienia terytorialnej służby wojskowej,
     
  • odbycia ćwiczeń wojskowych trwających powyżej trzydziestu dni,
     
  • pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie jednorazowo nieprzerwanie przez okres co najmniej trzydziestu dni.

Zwolnienia powyższe są udzielane na wniosek zatrudnionego i są niepłatne (bez zachowania prawa do wynagrodzenia).

Pracownik ma prawo zgłosić swoją gotowość do pracy w ciągu 30 dni od zwolnienia ze służby. Po tym czasie stosunek pracy wygasa. Pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu jego powołania, musi po jego powrocie zapewnić mu pracę na stanowisku, na którym wcześniej pracował względnie na równorzędnym, a na wniosek pracownika, który podczas odbywania służby podwyższył swoje kwalifikacje, ma obowiązek go zatrudnić na takim, które będzie odpowiadało nowo nabytym umiejętnościom (chyba że pracodawca nie ma takiej możliwości).

Czas odbywania służby wojskowej należy zaliczyć do okresu zatrudnienia, od którego zależą wszystkie uprawnienia pracownicze, nawet wtedy, gdy pracownik nie podejmie w wyznaczonym 30-dniowym terminie pracy, pod warunkiem, że jego nieobecność jest usprawiedliwiona.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.