Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Zgłoszenie w ZUS osoby kontynuującej umowę na zastępstwo
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zgłoszenie w ZUS osoby kontynuującej umowę na zastępstwo

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 27 (962) z dnia 20.09.2017

Na czas nieobecności jednej pracownicy (tj. od 1 stycznia do 30 września br.) zatrudniliśmy osobę na umowę o pracę w celu jej zastępstwa. Okazało się, że od 1 października 2017 r. nawiążemy z tą osobą następną taką umowę, lecz tym razem w celu zastąpienia innej pracownicy. Czy zawarcie kolejnej takiej umowy zobowiązuje nas do wyrejestrowania tej osoby z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS, a następnie ponownego jej zgłoszenia?

Nie. W omawianej sytuacji pracodawca nie jest zobowiązany dokonać wyrejestrowania pracownicy z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. W konsekwencji nie będzie musiał jej ponownie do nich zgłaszać.

Umowa na zastępstwo jest odmianą umowy na czas określony, którą stosuje się w razie konieczności zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Do 21 lutego 2016 r. ten rodzaj umowy terminowej był wymieniony w art. 25 § 1 Kodeksu pracy. Natomiast od 22 lutego 2016 r. nie figuruje już ona w powołanym przepisie, ale nadal można ją stosować. Aktualnie zawarcie umowy na zastępstwo wynika z art. 251 § 4 K.p.

Dla celów ubezpieczeniowych w ZUS osoba wykonująca pracę na podstawie umowy na zastępstwo - tak jak przy każdej umowie o pracę - podlega obowiązkowi ubezpieczeń na ogólnych zasadach dotyczących pracowników. Zatem podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym wszystkich ryzyk (tj. emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i chorobowemu), a także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczeniom tym obligatoryjnie podlega od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Tak wynika z art. 13 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.) oraz art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.).

Pracodawca, po zatrudnieniu osoby na umowę o pracę w celu zastąpienia innego pracownika, zasadniczo zobowiązany jest zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS na formularzu ZUS ZUA. Z kolei po zakończeniu wykonywania pracy na jej podstawie powinien wyrejestrować ją z tych ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA. Nie zawsze jednak tak jest. Nie ma bowiem potrzeby wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń w ZUS w sytuacji, gdy bezpośrednio po zakończeniu umowy o pracę (tu: w celu zastępstwa) została z nim zawarta kolejna taka umowa. W takim bowiem przypadku pomiędzy zawartymi dwiema umowami nie wystąpi ani jeden dzień przerwy. Co więcej, nie ulegnie też zmianie rodzaj i zakres ubezpieczeń, którym obecnie podlega pracownik, ani kod tytułu ubezpieczenia.

Aktywne druki i formularze Wzory zgłoszeń ZUS
dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl
w dziale Składki ZUS
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.