Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Obliczanie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe po zmianie stawki ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Obliczanie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe po zmianie stawki zaszeregowania

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (423) z dnia 1.11.2016

Pracownik na początku miesiąca przepracował kilka godzin ponad normę dobową. Pod koniec tego miesiąca zmieniliśmy mu stanowisko oraz stawkę zaszeregowania. Jak obliczyć wynagrodzenie i dodatki za pracę nadliczbową?

Finansowa rekompensata nadgodzin składa się z normalnego wynagrodzenia i dodatku, który można zastąpić czasem wolnym. Ustawodawca określił jedynie podstawę dodatku, wskazując, że jest nią wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika, określone stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik nie został wyodrębniony - 60% wynagrodzenia. Wobec braku definicji w przepisach prawa normalne wynagrodzenie zdefiniowała judykatura, wyjaśniając, że jest to wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie w zwykłych warunkach i terminach wypłat, obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia, jeżeli pracownik ma do nich prawo zgodnie z obowiązującymi w zakładzie pracy przepisami o wynagradzaniu (por. wyrok SN z 22 czerwca 2011 r., sygn. akt II PK 3/11).

Do normalnego wynagrodzenia wlicza się więc dodatki funkcyjne, stażowe, przysługujące za pracę szkodliwą dla zdrowia, jeśli są one wypłacane pracownikowi regularnie i w stałej wysokości, a także premie, jeśli mają one charakter stały i nie zostały uzależnione od uzyskania konkretnych osiągnięć w pracy, nieobjętych zadaniami wykonywanymi w godzinach nadliczbowych.

W przypadku uzyskiwania przez pracownika wynagrodzenia o charakterze stałym miesięcznym, obliczenie stawki godzinowej wymaga podzielnia go przez liczbę godzin pracy. Przepis określający sposób obliczania dodatku posługuje się przy tym sformułowaniem "liczba godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu" - § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia... (Dz. U. nr 62, poz. 289 z późn. zm.). Zgodnie ze stanowiskiem resortu pracy (pismo z 24 października 2014 r., cytowane m.in. w UiPP nr 12/2016, str. 39-40), niezależnie od faktycznej długości okresu rozliczeniowego, do omawianego celu należy przyjąć nominał miesiąca, czyli miesięczny wymiar czasu pracy obliczony zgodnie z art. 130 K.p.

Przepisy nie rozstrzygają sposobu postępowania w razie zmiany stawki zaszeregowania w trakcie miesiąca. Wyraźną wskazówkę zawiera jednak wyrok Sądu Najwyższego z 9 lutego 2010 r. (sygn. akt I PK 157/09, M.P.Pr 2010/3/114), w myśl którego: "Jeżeli firma ustaliła dwie odrębne stawki płac za pracę w Polsce i za granicą, to pracownik, który pracuje w nadgodzinach, powinien otrzymać pensję według stawek zależnych od miejsca wykonanej pracy.". Co prawda stan faktyczny, na podstawie którego zapadł powołany wyrok różni się od przedstawionego w pytaniu, to jednak w zasadniczym aspekcie (zmiana stawki) pozostaje zbliżony. Ponadto zgodnie z art. 7880 K.p., wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną i powinno być tak ustalone, aby odpowiadało m.in. rodzajowi, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Biorąc powyższe pod uwagę, za podstawę do obliczenia stawki normalnego wynagrodzenia i dodatku za godziny nadliczbowe, w okolicznościach wskazanych w pytaniu należy przyjąć wynagrodzenie obowiązujące w okresie ich wystąpienia.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku. Do 16 października 2016 r. pracował na stanowisku asystenta programisty, za wynagrodzeniem 3.250 zł miesięcznie, a od 17 października 2016 r., na mocy porozumienia stron, powierzono mu stanowisko koordynatora działu obsługi klienta ze stawką zaszeregowania 3.600 zł miesięcznie.

W okresie od 3 do 7 października 2016 r. z powodu awarii jednego z systemów przepracował łącznie 12 godzin nadliczbowych z przekroczenia dobowego, które zostały skompensowane dodatkami. Pracownikowi wypłacono tytułem wynagrodzenia za październik 3.782,20 , w tym:

  • płaca zasadnicza za okres od 1 do 16 października: 3.250 zł : 168 godz. = 19,35 zł; 19,35 zł x (10 dni x 8 godz.) = 1.548 zł,
     
  • płaca zasadnicza za okres od 17 do 31 października: 3.600 zł : 168 godz. = 21,43 zł; 21,43 zł x (11 dni x 8 godz.) = 1.885,84 zł,
     
  • normalne wynagrodzenie i dodatki za godziny nadliczbowe: 19,35 zł x 50% = 9,68 zł; 12 godz. x 19,35 zł + 12 godz. x 9,68 zł = 348,36 zł.

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.