Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Umowy i płace  »   Aneks w sprawie wypowiedzenia do umowy terminowej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Aneks w sprawie wypowiedzenia do umowy terminowej

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (420) z dnia 10.09.2016

W punkcie "Inne warunki zatrudnienia" umów o pracę na czas określony zawartych przed 22 lutego 2016 r. zapisaliśmy, że: "Strony zastrzegają dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę za dwutygodniowym wypowiedzeniem zgodnie z art. 33 K.p.". Czy w związku z uchyleniem tego przepisu należało aneksem zmienić ten punkt umowy, a jeżeli tak, to na jaką treść i w jakim terminie?

Zasadniczo zmiana długości okresów wypowiedzenia umów na czas określony, w których takie wypowiedzenia były przewidziane, nastąpiła z mocy samego prawa w dniu wejścia w życie znowelizowanych przepisów, tj. 22 lutego 2016 r. Wynika to z art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy... (Dz. U. poz. 1220), dalej noweli. Jednak z ostrożności procesowej pracodawca może aneksować takie umowy o pracę, zwłaszcza jeśli zawierają one postanowienie dotyczące okresu wypowiedzenia (art. 29 § 4 K.p.). Dotychczasowy zapis może zostać zastąpiony następującym: "Umowa może zostać rozwiązana przez każdą ze stron za wypowiedzeniem, zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 oraz art. 36 § 1 K.p.". Ten drugi przepis określa, że okres wypowiedzenia umów na czas określony (także na czas nieokreślony) zależy od długości zakładowego stażu pracy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
     
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
     
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Ważne: Przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów na czas określony, trwających w dniu 22 lutego 2016 r., staż zakładowy ustala się od tego dnia (art. 16 noweli).

Ponieważ zmiana długości okresów wypowiedzenia nastąpiła z mocy prawa, ustawa zmieniająca nie przewiduje żadnego terminu na aneksowanie umów. Jest tylko jeden wyjątek dotyczący umów na czas określony zawieranych:

  • w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
     
  • w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
     
  • w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
     
  • w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie,

jeżeli ich zawarcie w konkretnej sytuacji służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy. W tych przypadkach art. 15 ust. 1 noweli zobowiązał pracodawców do uzupełnienia umów o informacje, o których mowa w art. 29 § 11 K.p., czyli w zakresie celu lub okoliczności zawarcia umowy. Na wykonanie tej czynności były trzy miesiące od dnia wejścia w życie noweli, czyli ostatnim dniem terminu był 23 maja 2016 r., o czym pisaliśmy w UiPP nr 10/2016, str. 4-5.


Zwracamy uwagę!
Aktualizacji wymaga informacja o warunkach zatrudnienia. Zgodnie z art. 29 § 3 pkt 4 i § 32 K.p., pracownik powinien zostać poinformowany na piśmie o długości obowiązującego go okresu wypowiedzenia oraz jego zmianie. Można zrealizować ten obowiązek poprzez wskazanie odpowiednich przepisów (art. 29 § 33 K.p.), np. przekazując pracownikowi pisemną informację o następującej treści: "Długość okresu wypowiedzenia umowy na czas określony wynika z art. 36 § 1 K.p. w związku z art. 16 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy... (Dz. U. poz. 1220).".

Więcej przeczytasz w Na temat aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia pisaliśmy w UiPP nr 17/2016, str. 4-6.

Umowy i płace - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.